Діарея мандрівників
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Діарея мандрівників

Найчастішим захворюванням до сьогоднішнього дня є діарея у тих осіб, які відвідують різноманітні країни, що розвиваються. Із 16 млн жителів промислово розвинених країн, які відвідують країни щороку, що розвиваються, приблизно 1/3 захворюють діареєю. В різних країнах помітно варіюють показники захворюваності діареєю мандрівників.

Епідеміологія та етіологія

Усі випадки захворюваності фактично обумовлені тим, що в організм людини потрапляють мікроорганізмами під час вживання води та їжі, які забруднені фекаліями. Такі продукти, як сирі дари моря, м’ясо та овочі представляють собою великий ризик. Також найпоширенішою причиною виникнення кишкової інфекції є ентеротоксигенна кишкова паличка, яка викликає у 50-75% випадків діарею. Різні штами цієї палички у різних регіонах світу можуть продукувати як термостабільний, так і термолабільний, токсин, або той та інший одночасно.

Можуть також бути виділені у більшості інших випадків інші збудники кишкових інфекцій, проте помітні при цьому великі регіональні відмінності у показниках їх поширеності. Проте в цілому найпростіші (лямблії, амеби) та віруси (ротавіруси та ін.) менш ніж в 10% випадків викликають дану хворобу.

Патогенез

Діарея, яка виникає у осіб, які відвідують різноманітні країни пов'язана із видом збудника, причому у більшості випадків хвороби, навіть якщо захворювання викликане шигелами, воно самостійно зазвичай купірується і не супроводжується серйозними наслідками у раніше здорових осіб.

Симптоми

Діарея мандрівників починається звичайно раптово із гострого порушення функції кишечника, незначного підвищення температури тіла, нудоти та переймоподібного болю в животі. У більшості випадків при захворюванні втрата рідини не досягає великої міри, і поступово симптоми діареї зникають протягом 3-5 днів.

Профілактика

Єдиним найнадійнішим методом профілактики діареї мандрівників є відмова від вживання забруднених харчових продуктів та води, що практично дуже важко виконати в більшості випадків при поїздках в країни.

Бажано, щоб особи, які відвідують різні країни приймали заздалегідь лікувальні дози ефективних протибактерійних препаратів, ще до поїздки в райони з високим ризиком захворювання і приймали їх відразу при розвитку діареї, не користувались небезпечними випадково купленими "ліками від живота".