МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Фурункульоз

Фурункульоз - одне з найпоширеніших шкірних захворювань, яке характеризується появою одного або кількох вогнищ гострого запалення волосяних цибулин - фурункулів. Збудником фурункулів є золотистий або білий (рідше) стафілокок.

Фурункульозом називається стан при рецидивах одиночних фурункулів через короткі проміжки часу, коли одні фурункули з'являються за іншими.

Фурункул може з'явитися на незміненій до захворювання шкірі або бути ускладненням вже наявної поверхні або глибокої стафилодермії. Також у виникненні фурункула і фурункульозу велику роль відіграють екзогенні та ендогенні фактори, що привертають. Екзогенні - це дрібні механічні травми частинками пилу, вугілля, металу, що створює «вхідні ворота» для інфекції, тертя одягом, розчухи нігтями, метеорологічні умови. Ендогенні фактори - це виснаження організму, порушення обміну речовин, хвороби шлунково-кишкового тракту, недокрів'я, гіповітаміноз, захворювання нервової та ендокринної систем, регулярне переохолодження чи перегрівання, алкоголізм та інші, що призводять до загального зниження захисних функцій імунітету.

В ході спостережень відмічено, що навесні і восени фурункули виникають частіше, діти хворіють рідше дорослих, а чоловіки - частіше, ніж жінки.

Як розвивається фурункул?

Розрізняють три стадії розвитку фурункула:

- розвиток інфільтрату,

- нагноїння і некроз,

- загоєння.

На першій стадії навколо волосяного фолікула утворюється щільний інфільтрат яскраво-червоного кольору з розпливчастими кордонами, який супроводжується відчуттям поколювання або невеликою хворобливістю. Поступово інфільтрат набуває форму твердої пухлини, яка розширюється, стає дедалі більш болісною. Потім навколишні тканини набрякають. На другій стадії (3-4 добу) фурункул досягає 1-3 см в діаметрі, в центрі якого формується гнійно-некротичний стрижень з пустулою. У цей період біль стає різким, може підвищитися температура до 37-38 °С, можлива поява симптомів інтоксикації (загальне нездужання, розбитість, головний біль). Далі покришка пустули розкривається самовільно або штучним чином, з фурункула виділяється гній, іноді з домішкою крові, а потім виходить некротическая пробка (стрижень). Після відторгнення або видалення стержня набряклість, біль і інфільтрація зникають, залишається отвір фурункула, який протягом 2-3 днів рубцюється. Поступово рубець з синьо-червоного стає білим, іноді ледь помітним. При звичайних умовах цикл розвитку фурункула становить 8-10 днів.

У виснажених хворих або при нераціональному лікуванні фурункул може перерости в абсцес (абсцедуючий або флегмонозний фурункул).

Місце локалізації фурункулів - будь-яка ділянка шкірного покриву, крім долонь і підошов, на яких немає волосяних фолікулів. Особливо часто поодинокі фурункули утворюються на шкірі передпліч, на потилиці, попереку, животі, сідницях, нижніх кінцівках.

При утворенні фурункула зовнішнього слухового проходу хворий відчуває значний біль, а на верхніх губах особливо небезпечно через імовірність тромбозу лімфатичних і венозних шляхів з утворенням септичних флебітів мозкових судин і загальним сепсисом. При локалізації фурункулів поблизу лімфатичних вузлів (шия, груди, стегна) може розвинутися гострий стовбурової лімфангіт і лімфаденіт.

Фурункульоз є вельми серйозним захворюванням через можливість метастаз в печінку, нирки та інші внутрішні органи. Ускладнення фурункула можливо при спробах його видавлювання, травмуванні при голінні, нераціональному місцевому лікуванні, локалізації на шкірі обличчя, в носогубному трикутнику, на шкірі і слизових оболонках носа.

Фурункульоз за течією може бути гострим (триває від декількох тижнів до 1-2 місяців з появою великої кількості фурункулів) і хронічним (невелика кількість фурункулів з'являється з невеликими інтервалами безперервно протягом багатьох місяців).

Лікування фурункульозу

Для лікування фурункулів медицина використовує велику кількість методів і засобів. Як правило, лікування проводиться амбулаторно. Але при фурункулі обличчя, шиї і загальному фурункульозі показана госпіталізація.

Спочатку волосся навколо фурункула зрізають і протирають 70° спиртом, 3% перекисом водню, 2% саліциловим або 3% борним спиртом від периферії до центру, чим запобігають дисемінацію процесу і появу рецидивів.

Лікування призначається залежно від стадії процесу. На стадії інфільтрації застосовують ультрафіолетове опромінення в еритемних дозах. На стадії дозрівання застосовується обколювання в окружності інфільтрату розчинами антибіотиків і новокаїну. Ураженій частині тіла забезпечують спокій. Якщо запальний процес не припиняється, блокади повторюють щодня або через день, до тих пір, поки не відійде некротичний стрижень. Накладається пов'язка з 1% розчином азотнокислого срібла, яка щодня змінюється.

Порожнини розритих фурункулів промивають 3% розчином перекису водню, щодня роблять перев'язки з гіпертонічним розчином хлориду натрію до повного очищення порожнини від некротичних тканин. Після цього через кожні 2-3 дні накладаються пов'язки з маззю Вишневського або індиферентні жирові пов'язки.

Видавлювання фурункула категорично протипоказано! Це може призвести до поширення інфекції, що небезпечно для життя. Стрижень видаляють тільки після його повного відділення від навколишніх тканин. Шкіру навколо фурункула обробляють спиртом або метиленовим синім. Застосовуються препарати з бактерицидними і протизапальними властивостями (наприклад, іхтіолова мазь). Але не можна накладати іхтіол на вже розкритий фурункул, так це буде перешкоджати відтоку гною і відторгненню некротичного стрижня.