МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Рожевий лишай

Одним з найпоширеніших шкірних захворювань є рожевий лишай Жибера (або просто хвороба Жибера). Специфічними ознаками цього захворювання є злегка злущуються рожеві, овальні, кільцеподібні, круглі плями, рясно розкидані по всьому тілу.

Причому схильні до цього захворювання люди будь-якого віку, але частіше воно зустрічається у молодих людей.
Природа виникнення рожевого лишаю Жибера неясна. Деякі фахівці вважають його інфекційним захворюванням, мають стрептококової походження. Гостро протікає дерматоз розвивається здебільшого восени або навесні, іноді на тлі простудних захворювань. Люди, які мають ослаблений імунітет, можуть захворіти повторно.

Симптоми 


Які симптоми рожевого лишаю? На шкірі тулуба з'являється одиничний округле рожева пляма, що має діаметр від двох сантиметрів і більше. Це - материнська бляшка. Поступово центральна частина бляшок починає набувати жовтуватий колір і лущитися.

Як правило, через тиждень після появи материнської бляшки рожевого лишаю Жибера на шкірі тулуба, шиї, стегнах, плечах і спині з'являються множинні розкидані плями. Причому деякі з плям западають, їх центр зморщується і буріє, а по краях їх облямівка набуває яскраво-рожевий колір, і вони стають схожими на медальйони. Плями між собою не зливаються.

Нерідко висипання супроводжується невеликим сверблячкою. Триває захворювання близько 4-6 тижнів, після чого симптоми рожевого лишаю самі можуть безслідно зникнути.
Однак при неправильному лікуванні такі висипання на тілі можуть спостерігатися трохи довше.

Лікування 


Встановлює діагноз лікар-дерматолог при проведенні огляду, ніякі інші додаткові дослідження не потрібні.
Як зазначалося вище, рожевий лишай Жибера проходить без лікування, самостійно. У період хвороби пацієнтам небажано приймати ванну і душ. Рекомендується щодня протирати вільні ділянки шкіри простою водою і застосовувати тільки м'які миючі засоби. Небажано також займатися самолікуванням, використовувати пасти і мазі - це може викликати ще більше поширення висипань. Під час лікування рожевого лишаю не рекомендується перебування на сонці, а також носіння одягу з синтетичних тканин.

Хворим, скаржиться на сильний свербіж, лікар призначає протизапальні і протиалергічні мазі, креми або бовтанки.
Дуже рідко, на тлі зниженого імунітету, у хворих спостерігається підвищення температури. У цих випадках лікар може додатково для лікування рожевого лишаю призначити антибіотики.

08.10.2015