МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Актиномікоз

Актиномікоз або  іншими словами променисто-грибкова хвороба - системна інфекція, яка має схильність до хронічного, млявого перебігу. Характеризується захворювання розвитком абсцесів, свищів та гранульом (актіноміком).

Збудниками актиномікозу являються - розгалужені бактерії актиноміцети. У людини в нормі актиноміцети населяють шлунково-кишковий тракт та порожнину рота.

Причини

Основним чинником, який сприяє виникненню захворювання являється зниження опірності організму людини, обумовлене супутніми захворюваннями (цукровий діабет, туберкульоз), вагітністю.

Також періодонтит, травми порожнини рота привертають до актиномікозу; рідше вони бувають ускладненнями хірургічних операцій, виразок дванадцятипалої кишки або поранень кишечника та ін.

Супутня мікрофлора має особливе значення, яка здатна значно посилювати тяжкість поразок.

Симптоми

Щелепно-лицьова форма захворювання – відбувається в результаті поширення збудника в підшкірну клітковину з хронічних вогнищ інфекції в ротовій порожнині і глотці. Часта локалізація - кут нижньої щелепи, шия. З'являються глибокі безболісні ущільнення, які нагноюються, формуються свищі. Уражаються також лімфатичні вузли і слинні залози. Перебіг хронічний, рецидивуючий. Характерні лихоманка, ознаки місцевого запалення.

Ускладнення - запалення оболонок головного мозку.

Торакальна форма розвивається при вдиханні збудників або при їх розповсюдженні з вогнищ на шию і в стравоході. Уражаються легені, плевра, ребра, середостіння, прикореневі лімфатичні вузли, серце, великі судини. Характерні лихоманка, кашель, свищі, втрата маси тіла, нічні поти.

Абдомінальна форма актиномікозу зазвичай розвивається на тлі запальних процесів органів черевної порожнини (наприклад, апендицит, дівертікуліти). Тазовий актиномікоз може розвинутися при застосуванні внутрішньоматкової спіралі. Формуються свищі; можливий розвиток абсцесів печінки.

Генералізована форма - ураження шкіри (свищі), головного мозку, печінки, нирки (абсцеси).

Діагностика

  • Характерні клінічні прояви актиномікозу;
  • Мікроскопія гною;
  • Культивування.

Лікування

  • Антибіотики.
  • Розтин і дренування гнійних вогнищ.

Прогноз

При своєчасній діагностиці та адекватної антибіотикотерапії прогноз сприятливий.

25.01.2015