МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Себорея

Себорея - запальне захворювання шкіри, яке пов'язане зі зміною якості та підвищенням кількості шкірного сала.

Проявляється хвороба лущенням шкіри, жирним блиском та потовщенням рогового шару. Себореєю уражаються ті ділянки шкіри тулуба та голови, на яких розвинені найбільше сальні залози – міжлопаточна ділянка, передня область грудей, ділянка вушних раковин, носогубний трикутник, лоб та волосиста частина голови. При ураженні шкіри волосистої частини голови спостерігається порідіння та витончення волосся.

Причини

На хворобу впливають обмінні та генетичні причини, а також вплив зовнішнього середовища.

Дріжджоподібні гриби є у більш ніж 90% здорового населення. Вони живуть навколо сальних залоз і використовують їх секрет для росту і розвитку. Якщо виникають несприятливі умови, то відбувається порушення захисної функції шкіри і сальних залоз, у зв’зку з чим збільшується кількість дріжджоподібних грибів.

До провідних факторів, які сприяють активації грибків належать зміні складу шкірного сала. До цих змін належать імунні, гормональні та нейрогенні причини.

Найбільше загострюється себорея при нервовому стресі. Пацієнти, які мають будь-які захворювання нервової системи можуть значною мірою схильні захворіти себореєю, в різних формах її прояву.

В основі розвитку себореї лежить гормональний дисбаланс. Під контролем чоловічих статевих гормонів знаходиться ріст волосся та виділення шкірного сала. На тлі генетичної схильності зміни в імунному та гормональному статусі обумовлюють зміни в секреції шкірного сала і порушення захисних властивостей шкіри, що призводить до поширення і збільшення кількості грибків і розвитку вогнищ запалення з порушенням імунної шкірної відповіді.

Симптоми

До характерних проявів себореї відносять запалення шкіри, яке супроводжується сверблячкою та лущення. Також в процес можуть залучатися межі росту волосся, вій, брів, області вусів та бороди.

З’являються на шкірі голови білі дрібні лусочки. У даному випадку на шкірі голови не відбуваються зміни і розглядається ця ситуація як суха себорея. Велика кількість людей  скаржиться на свербіж шкіри при наявності лупи.

Якщо при себореї рідко мити голову, то процес починає прогресувати, захоплюючи нові ділянки шкірного покриву, і лущення стає більш рясним. Проте запальні зміни можуть бути виражені незначно.

Більш важкий перебіг захворювання може протікати із утворенням червоних плям та бляшками на шкірі, які у свою чергу покриті лусочками, а також можуть бути покриті і кров'яними кірками. У процес може залучатися ділянка вушних проходів, шкіра лоба та завушних областей. Хворі скаржаться на виражений свербіж та постійний дискомфорт. Якщо не проводити лікування себореї, то бляшки можуть з'явитися на гладкій шкірі грудей, спини, обличчя та в окремих випадках ускладнитися бактерійною інфекцією.