МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Атероми

Атерома являється досить поширеним захворюванням шкіри, яке зустрічається незалежно від статті і віку. 

Атероми - це доброякісні пухлини (кісти), яківиникають у результаті закупорки вивідної протоки сальної залози. 

Являють собою підшкірні, округлі, м'які утворення. Атероми можуть збільшуватися у розмірі, а можуть бути маленького розміру довгий час. Розрізняють вторинні та вродженні атероми (за походженням). 

Вроджені атероми - це доброякісні пухлини шкіри, розміром, як сочевиця і більше. Розташовуються вони у вигляді множинних утворень. Розміщуються атероми найчастіше в ділянці волосистої частини голови і на мошонці. Вони мають щільну консистенцію, при пальпації вони безболісні та легко зміщуються по відношенню до оточуючих тканин.

Вторинні атероми - це розширення шкірних сальних залоз, які виникають внаслідок порушення відтоку з них шкірного сала. Розвиваються найчастіше вторинні атероми у тих людей, які мають фонові захворювання у вигляді вугрової хвороби і жирної себореї.  Вогнища ураження щільної консистенції, округлої форми, можуть бути хворобливі. За розміром можуть бути від горошини до величини волоського горіха. Блідо-сизого кольору шкіра над ними.  

Патогенез

У тих людей, які страждають пустулезною формою вугрів найчастіше розвиваються атероми. Розташовуються осередки на спині, грудях, у завушних ділянках, у ділянці щоки, шиї. Зі сполучної тканини може утворитися навколо атером щільна капсула.  У таких випадках у шкірі залишається щільне пухлиноподібне утворення.

В інших випадках атероми дозрівають, запалюються, потім відкриваюся на поверхню шкіри та виділяють секрет сальних залоз. Цей секрет складається із кристаликів холестерину, шкірного сала, рогових лусочок шкіри, які відпадають, мікроорганізмів та ін.. У рідких випадках можуть бути злоякісні атероми, в результаті чого може розвинутися рак шкіри.

Лікування

Традиційно атероми лікуються хірургічно.

За допомогою сеансів лазерної терапії також можна лікувати атероми. Це можливо лише на ранніх стадіях захворювання, поки атероми ще малих розмірів.

Лазерне видалення атером є менш шкідливішим, тому що не вимагає розрізання тканин тіла. Завдяки цьому, не залишається операційних швів.