МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Демодекс

Демодекоз або демодекс - це захворювання, яке викликається патогенним кліщем, який паразитує на людській шкірі.

Даний кліщ знаходиться у волосяних фолікулах та у сальних людини. Вражає, як правило, шкіру обличчя: він поселяється у зовнішніх слухових проходах, у носогубних складках, на лобі, на повіках. Іноді вражає кліщ  спину та груди. А також можуть бути уражені кліщем волосяні фолікули на олові та коріння вій. Захворювання найчастіше починається вже у середньому віці, коли порушений обмін речовин та ослабленна імунна система людини. Продукти життєдіяльності особового кліща викликають ураження очей (демодекозний кон'юктивіт та блефарит), а також сприяють розвитку себореї та алергічним реакціям на обличчі (рожеві вугри). При демодексі шкіра обличчя нагадує жорстку червону поверхню. Якщо відбувається сильне ураження, то з'являються шрами, шкіра нагадуж апельсинову кірку, потовщується. Захворювання носить хронічний характер, яке має осінні та веснянні загострення.

Симптоми

До симптомів відносять:

  • пінисті або тягучі виділення з очей;
  • ущільнення на шкірі обличчя;
  • запалення та почервоніння країв повік;
  • сльозотеча та втома очей;
  • почервоніння та набряклість на лобі та щоках;
  • випадання вій і поява на них білястих лусочок, нальоту;
  • набряклість та сильний свербіж вік;
  • відчуття стороннього тіла та «піску» в очах. 
При захворюванні можуть нашаровуватися або загострюватися супутні захворювання: блефарит, холязіон, ячмінь, псоріаз, вугрі.

Діагностика

Проводиться мікроскопічне дослідження для того щоб виявити кліща: береться із сальних залоз або з обличчя зішкріб і досліжується на наявність яєць демодекса . Також відбирається з кожного ока по вісім війок: чотири з нижньогоповіки та чотири із верхньої. Потім у краплю лугу занурюються вії, після чого вони поміщаються на предметне скло і розглядаються під мікроскопом. Даний вид дослідження дозволяє діагностувати швидко наявність кліща та призначити хворому відповідне лікування.

Профілактика

Профілактика демодексу заключається у тому, щоб дотримуватися правил особистої гігієни, повноцінного харчування, в дотриманні режиму відпочинку та праці,  правильному догляду за шкірою. Не користуватися ніколи чужими особистими речами (рушники, окуляри, носові хустки тощо), кремами, косметикою. Якщо людина уже хворіла даним захворюванням, то вона повина завжди стежити за обличчя, за своїм самопочуттям. Помітивши найменші зміни на обличчі потрібно негайно звернутися на консультацію до лікаря-дерматолога. Тому що дуже важко лікувати демодекс на пізніх стадіях, значно легше лікувати захворювання на ранніх стадіях. Хворим, які уже досягли ремісії хвороби, потрібно відвідувати лікаря-дерматолога два рази на рік - восени та навесні, тому що активність кліщів посилюється саме в ці періоди та виникає вірогідність рецидиву хвороби.