Алергічний контактний дерматит
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Алергічний контактний дерматит

Алергічний контактний дерматит – являэться запальним захворюванням шкіри, і появляється в тому місці, де є її безпосередній контакт з алергеном. По уповільненому типі алергічної реакції розвивається запалення, тобто при тривалому та регулярному контакті з речовиною-алергеном. За період цього часу контакту з речовиною-алергеном проходить сенсибілізації організму і розвивається внаслідок підвищена чутливість до алергену.

Причини 

Величезну масу хімічних речовин на сьогоднішній час випускає сучасна промисловість, які можуть бути причиною алергічного контактного дерматиту. Це відповідно матеріали синтетичні, з яких вироблений одяг та фарби, якими і красять його (одяг); пральні порошки та багато інших різних засобів побутової хімії; лаки та фарби, деякі складові косметики та парфумерної продукції. А також речовини хімічні, з которими кожного дня людина на роботі має контакт, приводять у свою чергу до розвитку професійного дерматиту. 

Деякими медичними ліками таакож може бути викликаний алергічний контактний дерматит. Такі рослини, як примула, борщівник, ясенець білий, та багато інших,  можуть також стати причиною розвитку алергічного контактного дерматиту, який відноситься до групи фітодерматитів.

Алерген впливає на шкіру, в результаті цього відбуваються алергічні зміни, в які втягується весь організм. Від того, наскільки сильний алерген має дію на шкіру залежить час, протягом якого відбувається сенсибілізація організму та виникає алергічна реакція. Сам стан організму відіграє дуже велику роль у цьому процесі: порушення імунітету при хронічних запальних захворюваннях, схильність до алергічних реакцій, витончення шару шкіри рогового і багато іншого. Наприклад, якщо у людини є схильність до підвищеної пітливісті, то у такій ситуації частіше спостерігається алергічний контактний дерматит, тому що він спровокований одягом з пофарбованих тканин.

Симптоми 

Зміни шкіри при гострому алергічному контактному дерматиті завжди локалізуються в тому місці, де відбувається контакт шкіри з алергеном і навіть трішки виходять за межі даного контакту. При алергічному контактному дерматиті є характерним наявність дуже чітких границь ураження вогнища. На самому початку захворювання розвивається набряклість тканин та почервоніння шкіри. З деяким часом появляються папули, які дуже швидко заповнюються відповідною рідиною та переходять у стадію бульбашок. Після цього на шкірі утворюються ерозії. При загоєнні вони починають покриватися кірочками. Дуже сильною сверблячкою супроводжуються ці зміни на шкірі. Весь даний процес закінчується лущенням.

Якщо у людини уже є алергічна реакція, а алерген ще протягом тривалого часу впливає, то в такому випадку розвивається хронічна форма алергічного контактного дерматиту. Дана форма характеризується розмитими межами вогнищ ураження на шкірі, а також тим, що запальні зміни поширюються на інші ділянки шкіри, що не мають контакту з алергеном. Якщо сильна сенсибілізація організму, то тоді спостерігається генералізація процесу.

Діагностика 

За характерними симптомами даного захворювання діагностувати алергічний контактний дерматит досить легко. За допомогою шкірних проб визначають точну причину виникнення дерматиту. А також використовують додаткові обстеження.

02.10.2013 р.