МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Крипторхізм

Крипторхізм – це такий стан, при якому обидва або одне яєчко не знаходяться в мошонці на своєму місці. Незадовго до пологів в нормі яєчка опускаються у мошонку і в доношеного малюка при народженні або в перші дні після народження яєчка повинні знаходитися у мошонці.

Досить часто захворювання зустрічається у дитячій урології. У 3% випадків спостерігається крипторхізм в доношених дітей, у 30% випадків - в недоношених діток. Проте у 75-90% у дітей після року життя яєчка опускаються самостійно у мошонку. У 10% випадків спостерігається двосторонній крипторхізм.

Невідомою залишається етіологія захворювання.

Велике значення даної нозології обумовлено тим, що при крипторхізмі:

  1. Підвищений ризик перекрута яєчка
  2. Порушується фертильність
  3. Зустрічається частіше супутня мошоночна грижа
  4. Ризик розвитку раку яєчка вище в 20-40 разів.

Класифікація

  • Анорхизм – це вроджена відсутність яєчок.
  • Паховий (інгвінальний) крипторхізм – яєчко розміщене у паховому каналі між внутрішнім та зовнішнім паховим кільцем.
  • Помилковий крипторхізм (блукаюче яєчко) не являється проявом крипторхізму. У цій ситуації велику роль відіграє високий рефлекс кремастера – це м’яз, який піднімає яєчко. У віці від двох до семи років найбільшу активність має кремастерний рефлекс.
  • Внутрішньочеревний крипторхізм - яєчко розташоване проксимальніше внутрішнього пахового кільця в черевній порожнині.
  • Ектопія яєчка - коли яєчко розміщене дистальніше внутрішнього пахового кільця. Ектопіроване яєчко найчастіше спостерігається у паховій ділянці (пахова ектопія), над лоном, біля кореня статевого члена, на стегні (стегнова ектопія), зрідка в протилежній половині мошонки. 

Діагностика

У теплому приміщені проводиться обстеження пацієнта. За допомогою пальпації встановлюють місце розташування яєчка. Проводиться МРТ органів малого тазу та черевної порожнини або УЗД, для того щоб відрізнити крипторхізм. Якщо яєчко не пальпується, то проводиться лапароскопія.  

Лікування

Головна мета лікування - це відновлення нормального положення яєчок до настання двох річного віку життя дитини. Якщо в 2 роки яєчко не опустилося в мошонку, то відбувається необоротне порушення сперматогенезу.

Використовують гормонотерапію. Якщо спостерігається ектопія яєчка, то використання гормонотерапії не використовується, тому що вона є не ефективною.

У певних ситуаціях рекомендують проводити оперативне втручання.