МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Нефроптоз

Нефроптоз - являється патологічним станом, при якому відмічається більша рухливість нирки, ніж має у нормі. На 1-2 см може рухатися у нормі нирка по вертикалі. При нефроптозі нирка може зміщуватися в таз чи живіт з поперекової області. Нирка може і не повертатися на своє постійне місце, а може і повертатися туди.

Причини

Різка втрата ваги за дуже короткий період часу (після перенесеного інфекційного захворювання) може бути причиною розвитку даного захворювання.

Травма області живота або поперекової ділянки. При даних травмах може відбуватися пошкодження зв'язків, які тримають нирку у поперековій ділянці, утворюється гематома приниркова, яка починає нирку виштовхувати із постійного місця.

Найчастіше нефроптоз розвивається у жінок після пологів та вагітності. Це все пов'язано з тим, що ослаблюється черевна стінка  і відбуваються конституційні зміни в цей період часу. У тих жінок, які під час вагітності мали більший живіт, є ймовірність до розвитку нефроптозу більш ймовірна. 

У жінок спостерігається нефроптоз частіше, ніж у чоловічої половини. Після різкої втрати ваги або вагітності найчастіше дане захворювання розвивається з правої сторони, ніж з лівої.

Ускладнення

Ниркова артерія та ниркова вена підходять до кожної нирки, а від нирки звичайно відходить сечовід. Ниркові судини являються досить широкими та короткими. При зміщенні нирки з поперекової ділянки відповідно судини звужуються та витягуються. В результаті цього кровопостачання ниркової тканини погіршується. Крім того, зміщення нирки з її постійного місця або її відхилення може призвести до перегину сечоводу, що у свою чергу викликає у нирці затримку сечі. Створюються таким чином умови для розвитку гострого пієлонефриту - це запалення ниркової тканини.

Розвиток та симптоми

На початку розвитку даного захворювання нирка хворого у вертикальному положенні починає зміщуватися із свого постійного місця (поперекової ділянки) вниз на 4-6 см, а в горизонтальному положенні вона самостійно повертається в постійне положення. У даний час появляються ниючі болі лише з однієї сторони в положенні стоячи. А в  положенні лежачи болі у хворого зникають.

З часом нирка все більше зміщується. Якщо хворий має худорляву будову, то він у положенні стоячи може промацати свою нирку в животі десь на рівні пупка. Інколи нирка сама не повертається на своє постійне місце самостійно в лежачому положенні хворого, то тоді пацієнт змушений повертати її туди рукою. Відмічаються сильніші болі в поперековій ділянці, вони можуть на весь живіт поширюватися. При фізичному навантаженні болі стають сильнішими та починають зникати, коли хворий займає лежаче положення після того, як хворий повертає нирку на місце (або вона повертається туди самостійно).

З кожним днем все більше і більше відбувається зсув нирки. Аж до малого тазу вона може доходити. І в даній ситуації нирка перестає сама повертатися на своє постійне місце. У хворих спостерігається постійний біль в животі, який ірадіює в поперекову ділянку. При фізичному навантаженні болі посилюються, та не проходять в положенні лежачи. У сечі може появлятися кров після фізичних навантажень. Можливий розвиток таких ускладнень як гідронефроз, пієлонефрит, нефрогенна артеріальна гіпертензія.

Діагностика

Не важко поставити діагноз нефроптоз. Для підтвердження даного діагнозу проводять аналіз сечі, крові, деякі спеціальні рентгенівські дослідження, УЗД органів черевної порожнини.