МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Азооспермія

Азооспермія (азоспермія) — це недостатня кількість або взагалі відсутність сперматозоїдів в еякуляті, але присутністьсекрету передміхурової залози, сім'яних пухирців, клітин сперматогенезу.

Причини

Причини виникнення азооспермії у чоловіка можууть бути дуже різними, тому завжди важко встановити, що саме цьому сприяло. Бувають випадки, коли неможливо виявити характер та причину захворювання, то в такій ситуації встановлюється наступний діагноз «азооспермія неясного генезу".
Таким чином азооспермія — це два різних види безпліддя: секреторне та екскреторне, тому у відповідності з цим виділяється і два види азооспермії: секреторна (необструктивна) та екскреторн (обструктивна) азооспермія. 

Обструктивна азооспермія

При обструктивній (екскреторної) азооспермії зберігаються нормальний розмір яєчок та рівень гормонів, але при цьому порушується прохідність сім'явивідних проток та виникає відсутність клітин сперматогенезу в центрифугованому еякуляті. Якщо дана непрохідністьсім'явивідних шляхів має вроджений характеру, то її причиною є порушення в розвитку внутрішніх та зовнішніх статевих органах. А операції, що проводилися на органах малого тазу і органах мошонки, запалення статевих органів або травми різних відділів репродуктивної системи є причиною набутої форми азооспермії.

Необструктивна азооспермія

Необструктивна (секреторна) азооспермія характеризується навпаки повною відсутністю в еякуляті вироблення сперматозоїдів. При даній формі азооспермії (секреторній) є присутніми інші ознаки: одиничні сперматозоїди, ознаки гіпогонадизму або клітини сперматогенезу в еякуляті,хромосомні та генні зміни наявні в анамнезі, гормональні зрушенняі. До причин вродженої секреторної азооспермії, найчастіше відносять крипторхізм, а також інші аномалії розвитку яєчок. Якщо дана хвороба має набутий характер, то причина, найшвидше за все  знаходиться в варикоцеле, орхіті, епідиміті або зовнішніх факторах до яких відносять опромінення, інфекції, переохолодження, алкоголізм. 

Дані форми (обструктивна та необструктивна) азооспермія можуть проявлятися окремо, а можуть і разом. В такому випадку ставиться діагноз поєднаної азооспермії, у розвитку якої одночасно виявляються симптоми обох форм. 

Сприятливі фактори для розвитку азооспермії: 
  •  цукровий діабет
  • насліди після перенесеного сифілісу 
  •  авітаміноз
  •  запальні захворювання статевих органів 
  •  токсичні впливи хімічних речовин, алкоголю, радіаційного опромінення
  •  генетичні порушення. 
Щоб правильно встановити діагноз потрібно провести спермограму. Дуже велике значення залежить від правильності визначення виду азооспермії, тому що від цього залежать методи лікування. Також проводять генітографію,( вона проводиться з метою уточнення діагнозу). Даний метод відображає рівень непрохідності сім'явивідних шляхів. 

Якщо у чоловіка все таки виявляється непрохідність сім'явивідних шляхів, то відповідно лікар-адролог аналізує дану ситацію і підбирає відповідні методити лікування та доцільність мікрохірургічного втручання. 

Обструктивна форма азооспермії простіше піддається лікуванню, ніж необструктивна форма. При обструктивній азооспермії, частіше за все, виконується відновлення сім'явивідних шляхів шляхом мікрохірургічного втручання.