МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Інсулома

Інсулома - в більшості випадків (9 з 10) доброякісне новоутворення в підшлунковій залозі, що має гормональну активність, яке виробляє в організм інсулін в надмірній кількості, що є причиною розвитку гіпоглікемії.

Види інсуломи

Залежно від характеристики пухлини інсулома може мати відношення до:

- ендокринології, так як доброякісна інсулома значно впливає на метаболізм і гормональний фон організму;

- онкології, так як злоякісна інсулома небезпечна метастазами.

Найбільш часто інсулома діагностується в осіб у віці 40-60 років, рідко діагностується у дітей, рідко формується в інших органах черевної порожнини, крім підшлункової залози.

Причини інсуломи

В останні роки лікування інсуломи досягло великого прогресу, проте, причина її появи до сих пір залишається загадкою.

Симптоми інсуломи

Інсулома чинить руйнівну дію на ендокринну систему, точніше, на сам процес метаболізму, так як виробляє занадто багато інсуліну, що призводить до гіпоглікемії. Даний стан організму характеризується патологічним зниженням показників кількості глюкози в крові пацієнта. Якщо в звичайних умовах організм регулює рівновагу рівнів інсуліну і глюкози в організмі, то інсулома володіє відомою автономією, внаслідок чого ігнорує рівень глюкози, який знижується, і продовжує виробляти надмірну кількість інсуліну.

Форма гіпоглікемії, яка розвивається при інсуломі, тобто патологічна нестача глюкози, носить характер захворювання, яке має як періоди нападів, так і періоди спокою. У періоди порівняльного затишшя характерні наступні симптоми:

- підвищений апетит, через який організм намагається компенсувати недолік глюкози,

- ожиріння - наслідок попереднього симптому, а також порушення метаболізму.

Напади гіпоглікемії найчастіше відбуваються вранці, після тривалої перерви в прийомі їжі в нічний час.

Інсулома впливає не тільки на ендокринну, а й на центральну нервову систему, так як природне живлення мозку - це глюкоза в нормальній кількості. У зв'язку з цим основні симптоми діляться на дві підгрупи. Перша - це ті, які пов'язані з роботою центральної нервової системи:

- головний біль,

- сплутаність свідомості,

- м'язова слабкість,

- порушення нормальної поведінки, яке проявляється безпричинною агресією, ейфорією, галюцинаціями.

Симптоми, пов'язані з порушенням роботи гормонів:

- тремор,

- холодний піт,

- тахікардія,

- відчуття безпричинного страху (має відношення до вироблення адреналіну).

Небезпека розвитку нападів гіпоглікемії в тому, що вони можуть викликати навіть стан коми, а через дефіцит глюкози страждає не тільки мозок, але може також статися інфаркт.

Лікування інсуломи

При доброякісній інсуломі лікар вибирає, як правило, підхід, який поєднує в собі хірургічне видалення самого новоутворення і боротьбу з наслідками гіпоглікемії, яка набуває вигляду терапевтичного впливу.

При ураженні центральної нервової системи до лікування на ряду з ендокринологом підключається невролог. Після хірургічного видалення інсуломи хворий, як правило, йде на поправку, рецидив трапляється в 3 з 100 випадків.

При злоякісній інсуломі до боротьби з хворобою підключається онколог. Пацієнту призначається спеціальна індивідуальна терапія.

При своєчасному виявленні захворювання прогнози його зцілення мають високі показники.

21.09.17