МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Тіреодіт

Тіреодіт - запальне захворювання щитовидної залози, що виявляється почуттям тиску, утрудненим ковтанням, осиплостью голосу і хворобливими відчуттями в області шиї. При гострих запаленнях можливий розвиток абсцесу.

Причини тіреодіта

Причини розвитку гнійного тіреодіта можуть бути гострі і хронічні інфекційні процеси (наприклад, тонзиліт, пневмонія, сепсис та ін.). Також гострі гнійні тіреодіти можуть розвиватися після травм, крововиливів в щитовидну залозу, а також променевої терапії.

Підгострі форми тіреодіта, як правило, розвиваються після вірусних інфекцій. Найчастіше такими формами хворіють жінки у віці 30-50 років.

Причиною аутоімунного хронічного тіреодіта є ураження клітин щитовидної залози клітинами імунної системи організму. Аутоімунний тіреодіт є одним з найбільш часто зустрічаючихся запальних захворювань щитовидної залози, які найчастіше зустрічаються у пацієнтів після 40 років. У жінок аутоімунний тіреодіт зустрічається в 10 разів частіше, ніж у чоловіків.

Причини розвитку хронічного фіброзного тіреодіта поки невідомі медицині.

Симптоми тіреодіта

Гострий гнійний тіреодіт проявляється болем в шиї, який поширюється в потилицю і щелепи. Відзначається збільшення лімфатичних вузлів, підвищення температури тіла і озноб. При негнойному тіреодіті симптоматика менш виражена.

При підгострому тіреодіті характерний біль в шиї, що віддає в потилицю, нижню щелепу, вуха, скроневу область. Відзначається головний біль, слабкість, зниження рухової активності. Можливе підвищення температури тіла. На початку захворювання можливі прояви тіреотоксикозу: прискорене серцебиття, тремор рук, різке схуднення. Щитовидна залоза збільшена і, як правило, болюча. Захворювання схильне до рецидивів при повторних вірусних інфекціях і запальних процесах.

При хронічному аутоімунному тіреодіті симптоми протягом перших років, як правило, відсутні. У міру збільшення щитовидної залози з'являється відчуття здавлювання в області шиї. При прогресуванні захворювання поступово з'являються симптоми гіпертиреозу, які в подальшому змінюються на гіпотіреоз.

Діагностика тіреодіта

Діагностика зводиться до збору анамнезу захворювання, огляду пацієнта, проведення лабораторного аналізу крові. УЗД щитовидної залози дозволяє виявити осередкове або дифузне збільшення залози. Для уточнення величини ураження і його характеру проводиться сцинтиграфія щитовидної залози.

Лікування тіреодіта

При легких формах тіреодіта досить приймати нестероїдні протизапальні препарати, провести симптоматичну терапію і спостерігатися у ендокринолога. Виражене дифузне запалення вимагає призначення стероїдних гормонів.

Гострі гнійні тіреодіта лікуються в стаціонарних відділеннях хірургії. Призначається антибактеріальна терапія, вітаміни групи В і С, дезінтоксикаційна терапія, а також антигістамінні препарати.

При підгострому і хронічному тіреодіт назначаються гормони щитовидної залози. Компресійний синдром і здавлювання структур шиї вимагають хірургічного втручання.

11.06.17