Йододифіцит - проблема, якої не повинно бути
МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Йододифіцит - проблема, якої не повинно бути

Запорукою міцного здоров’я дорослих та дітей, як всім відомо, є гарний відпочинок, свіже повітря, спокійний сон та правильне корисне харчування, яке збагачене вітамінами та мікроелементами.  Будемо відверті, що кожен із батьків мріє мати вдома успішного активного школяра, адже так приємно радіти новим здобуткам свого чада та навпаки сумно бачити кволу, постійно втомлену або засмучену від невдалого шкільного дня та поганих оцінок дитину.

А чи знаєте ви, що йод є фундаментом розумової діяльності кожного з нас?

Йод – це другий мікроелемент після заліза, який життєво необхідний для функціонування людського організму протягом усього життя. Важливий для формування, розвитку та функціонування мозку та нервової системи. При нестачі надходження в організм із їжею йоду виникають йододефіцитні захворювання, які призводять до серйозних порушень у роботі людського організму, шкоду від яких часто неможливо компенсувати. До таких наслідків йододефіциту належить розумова відсталість: від падіння ІQ на 10-15 пунктів до кретинізму, затримка фізичного та степового розвитку дитини. Це і погіршення пам’яті, і зниження працездатності, і підвищена втомлюваність – як у дітей так і у дорослих.

Йододефіцит зафіксовано в усіх регіонах України. Близько 70% населення відчуває нестачу йоду.

Зумовлений дефіцит йоду низьким вмістом його в грунті й воді, а й відповідно – у продуктах харчування місцевого походження: рослинах, м’ясі та молоці тварин, які ними годувалися. Найменше йоду міститься у грунті й воді в гірських регіонах, найбільше – у морській воді. Рішення цієї проблеми досить просте: варто забезпечити регулярн надходження йоду в організм людини з їжею.

Йод – це «охоронець» щитовидної залози – королеви нашого організму.
Він є складовою частиною гормонів, які продукує ця залоза, а ті в свою чергу забезпечують повноцінне харчування систем організму. Без йоду ці гормони не можуть вироблятися в достатній кількості, а вони регулюють:
 • Розвиток мозку плоду
 • Розвиток інтелекту дитини в наступні роки життя
 • Білковий, вуглеводний, жировий обміни
 • Синтез деяких вітамінів
 • Вплив має на імунну систему
 • Процеси росту та дозрівання кісток
 • Нормальний розвиток статевих залоз та продукування статевих гормонів.
У середньому житель України за добу вживає із їжею близько 40-70 мкг йоду. Така кількість цього мікроелементу є недостатньою, оскільки, відповідно до рекомендацій всесвітньої організації охорони здоров’я потреба його становить:
 • 90 мкг/добу (від 0-6 років)
 • 120 мкг/добу (від 6-12 років)
 • 150 мкг/добу (від 12 років і дорослих)
 • 200-250 мкг/добу (для вагітних жінок і матерів, годують грудьми).
Єдиним шляхом постачання в організм йоду є їжа і таблетовані водовмісні препарати. Одним із таких продуктів є йодована сіль, регулярне вживання якої замість звичайної солі забезпечує потребу людського організму в йоді у випадку нестачі цього мікронутрієнта у денному раціоні. Це є найбільш ефективний, безпечний, водночас простий та дешевий засіб профілактики йододефіциту, здатний забезпечити підвищення показників інтелекту населення на 15-20%.

Йодовану сіль можна використовувати всюди, де використовується звичайна сіль.

Також дефіциту йоду можна позбутися шляхом додавання до харчового раціону продуктів із його високим вмістом, наприклад: морепродуктів, дещо менше йоду міститься в хлібобулочних виробах, крупах, борошні, житньому хлібі, білому хлібі, вівсяних пластівцях, рисі, курячих яйцях, овочах (шпинаті, редисі, картоплі, огірках), фруктах (яблуках, грушках, вишнях), а ще йод міститься в молоці, сирі, кефірі, м’ясі середньої жирності: свинині, яловичині, телятині. Профілактика водовмісними препаратами особливо стосується дітей будь-якого віку, підлітків, жінок в період вагітності й годування груддю. В Україні зареєстровані препарати із точно фіксованою фізіологічною дозою йоду – 100 або 200 мкг, що перекриває добову потребу в йоді як дитини, так і дорослої людини та є безпечним засобом профілактики йододефіцитних захворювань. Для порівняння одна крапля 5% спиртового розчину йоду містить 2 5000 мкг йоду, а це вже є небезпечна доза.

Рекомендовані дози на добу водовмісних препаратів: для дітей дошкільного віку – 50 мкг; для підлітків – 100-150 мкг; для дорослих – 200 мкг.

Здоров’я зараз та в майбутньому

Особливу увагу хочу звернути жінок, які планують вагітність, вагітні або які годують грудьми.
Потреба в йоді під час вагітності збільшується за рахунок додаткових затрат йоду на розвиток плоду. Закладка щитовидної залози  у плоді відбувається на 4-5 тиждень внутрішньоутробного розвитку. До 16-17-го тижня вона починає активно функціонувати. До цього моменту вже відбувається розвиток основних структур центральної нервової ссистеми, який відбувається під впливом гормонів щитовидної залози матері.Тому дуже важливо почати прийом йодовмістного препарату у дозі 200 мкг на добу  у перших тижнях вагітності  та вживати його аж до закінчення годування грудьми.
Пам’ятайте! Мета батьків – допомогти дитині жити здоровим і активним життям