МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Струс серця

Струс серця (Commotio cordis) - це синдром функціональних серцево-судинних порушень, які гостро виникають після різкого удару по грудній клітці над областю серця. В результаті низькоінтенсивного, проникаючого впливу на прекардіальну область (людини або будь-якої іншої біологічної істоти) розвивається фібриляція шлуночків і настає смерть. При цьому відсутня будь-яка попередня значуща серцево-судинна патологія і значуще морфологічне пошкодження серця, яке могло б само по собі стати причиною смерті.

Термін сommotio cordis вперше з'явився в 1857 році. У XIX-XX столітті термін часто застосовувався до будь-якого механічного впливу, що веде до порушення функції серця - смертельної або несмертельної, що супроводжуються чи ні значущими морфологічними змінами міокарда. При цьому раніше струс серця (сommotio cordis) і забій серця (contusio cordis) часто сприймали за один і той же стан, але з розвитком медицини і патофізіології дані поняття стали строго диференційованими.

Струс серця найчастіше трапляється у молодих спортсменів, як правило, чоловічої статі, у яких раптовий, низькоінтенсивний, непроникаючий вплив твердого тупого предмета на прекардіальну область призводить до негайної зупинки серця в результаті виникнення фібриляції шлуночків. При цьому успішна реанімація є рідкістю.

Струс серця найчастіше відзначається в бейсболі, а також в хокеї, карате та інших видах спорту, в яких відносно твердий снаряд або фізичний контакт можуть вплинути на прекардіальну область. Експерти стверджують, що в подібній області відзначається гіподіагностика, а зареєстроване число їх занижено.

Для вивчення данного явища вчені провели ряд спостережень і досліджень на свинях. Вибирався момент часу і місця нанесення тупої травми для демонстрації фібриляції і раптової серцевої смерті. Виявилося, що фібриляція шлуночків може бути викликана безпосереднім впливом на грудну клітку в області анатомічної проекції серця. Особливо часто це трапляється при впливі на область проекції в центральній частині лівого шлуночка. Але вплив на область проекції інших відділів викликає фібриляцію рідше. В ході експерименту, коли удар в прекардіальну область був розрахований на певну фазу серцевого циклу, електрофізіологічні наслідки чітко залежали від часу впливу. Був зроблений висновок, що 90% низькоінтенсивних впливів на прекардіальну область, здійснюваних за допомогою удару в область серця дерев'яним предметом, схожим за розміром і вагою з бейсбольним м'ячем, закінчувалися негайним виникненням фібриляції шлуночків, якщо вплив було вироблено в межах 15 мілісекунд, що відносяться до проміжку перед піком Т-хвилі. Сам механізм є первинним електричним феноменом, так як фібриляції шлуночків не передували шлуночкова тахікардія, порушення провідності або ішемічні зміни.

Спочатку вчені висували кілька гіпотез щодо механізмів розвитку струсу серця: апное, глибокий вазовагальний рефлекс, первинна фібриляція шлуночків. Остання тепер розглядається як найбільш ймовірна причина.

На різних моделях струсу серця у свиней фібриляція шлуночків відтворювалася при симуляції ударів бейсбольним м'ячем зі швидкістю 55 км/год. Сила удару обернено пропорційна частоті фатальних наслідків при струсі серця. А жорсткість предмета, що вдаряє в груди, прямо пов'язана з виникненням фібриляції. Точно розраховані удари бейсбольними м'ячами викликали фібриляцію в 35% випадків (в порівнянні з 90% при використанні дерев'яного м'яча). Звичайний і м'який бейсбольний м'яч знижували ризик фібриляції шлуночків на 8% при попаданні дуже м'якими бейсбольними м'ячами, до 22% - при попаданні бейсбольними м'ячами середньої жорсткості і до 29% - при ударах найбільш жорсткими бейсбольними м'ячами.

У людей молодше 16 років схильність до струсу серця пов'язана зі зміною грудної клітини - вузьким передньозаднім діаметром, найменшим у маленьких дітей, що веде до електричних порушень серця, які можуть бути порушені навіть при незначній травмі прекардіальної області.

Згідно з даними статистики, приблизно в 15% випадків відзначається відновлення ритму і повернення до життя. Найбільш часто струс серця трапляється у дітей чоловічої статі у віці 4-16 років і в середньому віці - 14 років.

Клініка струсу серця

Люди, які спостерігали з боку травму грудної клітини, стверджують, що вона була не такою значущою, щоб викликати такі грубі ушкодження, що не була «пропорційна» результату. Однак у 50% випадків колапс розвивається негайно. В інших випадках спостерігається транзиторний період, коли людина ще знаходиться в свідомості. Даний період супроводжується цілеспрямованими діями або поведінковими атаками (наприклад, крик, підбирання та кидання м'яча) перед настанням фінального колапсу.

Дані реєстру струсу ссерця США показують, що під час інциндент 62% постраждалих людей були залучені в організованому конкурентному спорті, а 38% були задіяні в нормальній повсякденній активності або у відновлюючому спорті. При цьому удар в груди під час повсякденної фізичної активності у неспортсменів зустрічається приблизно в 12% випадків.

Найчастіше (68%) потерпілий був травмований спортивним снарядом, який був переданий, кинутий і летів зі швидкістю 55-90 км/год і більше, або вдарений битою в бейсболі. У 32% випадків травма грудей виникала при тілесному контакті з іншою людиною або зі стаціонарним об'єктом. Прикладами можуть служити шолом гравця в американському футболі, хокейна ключка, удар в карате, сильне зіткнення.

Симптоми струсу серця (дані огляду)

При струсі серця відразу після травми люди не відповідають на стимули і знаходяться без свідомості, відзначається відсутність пульсу, дихання, чутного биття серця. Іноді спостерігаються сильні судомні напади. Шкіра може придбати синюшний відтінок. У типових випадках пошкоджень ребер і грудної клітини не спостерігається. Проводиться аналіз ряду інших можливих станів, які можуть стати причиною фібриляції шлуночків під час фізичної активності:

- відходження лівої коронарної артерії від легеневої артерії,

- кардіоміопатія,

- подовжений інтервал QT,

- інфаркт міокарда в молодому віці,

- вірусний міокардит,

- фібриляція шлуночків, викликана іншими причинами.