МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Васкуліт

Васкуліт - це запалення кровоносних судин.

Запалення розвиватися може у будь-якій кровоносній судині: капілярах, дрібних та великих артеріях, венах або в якихось певних судинах (судинах нирок, ніг або голови).

Даний синдром може також виникати при аутоімунних хворобах сполучної тканини: системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит та багато інших, а також може виникати ізольовано, без ураження сполучної тканини.

Класифікація

 • Первинний (самостійно проявляється і не зв’язаний із іншими хворобами);
 • Вторинний (виникає, як симптом при певній хворобі (шкірний висип при сифілісі, гепатиті, скарлатині)).  

Причини

Складно визначити точні причини захворювання у більшої кількості людей. Є відомим те, вірусні гепатити у певних випадках відіграють свою роль у виникненні васкуліту. А в інших випадках запалення відбувається тому, що імунна система людини помилково ідентифікує тканини кровоносних судин як чужорідний об'єкт і атакує їх. Прийом медикаментів та алергічні реакції також можуть бути початковим етапом розвитку  захворювання.  

Вважається також, що розвивається васкуліт тоді, коли при певній генетичній схильності на людський організм одночасно впливає декілька несприятливих чинників.   

Симптоми  

До загальних проявів захворювання належать наступні симптоми:

 • Висипання на шкірі,

 • Загальна слабкість
 • Болі у суглобах,
 • Зниження маси тіла,
 • Втрата апетиту,
 • Лихоманка.

Залежать симптоми захворювання від того, судини якого органу вражені, де порушено кровопостачання, пошкодження тканин та судин. Якщо відбулося пошкодження судин мозку, то може виникнути інсульт, якщо судини шкіри пошкодженні, то може виникнути свербіж або висип, якщо пошкоджено судини серця, то збільшується ризик серцевого нападу.

Для різних геморагічних васкулітів характерними є шкірні висипання, які мають вигляд дрібних крововиливів.

Васкуліт також може маскуватися під певною хворобою та проявлятися подібними симптомами. Наприклад, у людей, які старші за 50 років розвивається скроневий артереїт (різновид васкуліту), для якого характерним є біль у потиличній, скроневій або тім’яній області. При цьому може порушуватися зір.

Інші васкуліти можуть проявлятися симптомами гаймориту або отиту (гранулематоз Вегенера). Еозинофільний ангіїт (вид васкуліту) може проявлятися нападами задухи.

Діагностика

Помітивши симптоми захворювання потрібно обов’язково звернутися на консультацію до лікаря-ревматолога. Хворому призначають ангіографію, рентгенографію, клінічний аналіз крові та сечі.

Лікування

Залежить лікування хворого від виду васкуліту.

Зазвичай призначають:

 • Імуннодеприсанти,
 • Протизапальні препарати;
 • Препарати, які покращують кровообіг у судинах.

Для лікування васкулітів додатково залучають окулістів, хірургів, невропатологів, нефрологів, терапевтів та інших спеціалістів.