МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Панічний розлад

Панічний розлад або іншими словами епізодична пароксизмальна тривожність - це  тривожний розлад, основною ознакою при якому є повторні напади паніки (важкої тривоги), які не обмежуються певними обставинами або ситуацією і тому вони є непередбачувані. 

Супроводжуються напади вегетативними симптомами та страхом. У хворих варіюють домінуючі симптоми як і при інших тривожних розладах, проте загальними симптомами є несподівано виникаючі: відчуття нереальності (дереалізація або деперсоналізація), запаморочення, відчуття задухи, болі в грудях, серцебиття. Також майже неминучими є такі симптоми як божевілля, втрата самоконтролю, вторинний страх смерті. Такі панічні атаки тривають лише протягом хвилини, проте можуть тривати і довше; перебіг розладу та частота досить варіабельні. У зв’язку з тим, що дуже сильно наростають вегетативні симптоми та страх під час панічної атаки, хворий швидко залишає те місце, де він знаходиться. Якщо ситуація виникла в натовпі чи в автобусі, то згодом хвора людина буде уникати таку ситуацію.

Причини

Існують факти, які підтверджують генетичне походження панічних розладів.

Симптоми

Паніка виникає спонтанно, хоча в деяких випадках може провокуватися фізичною напругою, збудженням, сексуальною активністю. До основних симптомів відносять відчуття насування смерті та надзвичайний страх, які у свою чергу супроводжуються задишкою, тахікардією, пітливістю. Хворий шукає допомоги та намагається залишити місце, де виник панічний напад. Триває до години, між цими нападами - тривожне очікування повторення. Почастішання панічних нападів постерігається при надмірному вживанні кофеїну.

Мимовільне одужання відзначається у 50%, тривають напади паніки у 20%, у 30% - хвороба переходить в ускладнення, такі як небезпека суїциду, депресія, звикання до наркотиків та алкоголю, які ліквідують тимчасово їх, сімейна та соціальна дезадаптація.

Діагностика

Для того щоб правильно встановити діагноз панічного розладу, потрібно, щоб близько одного місяця виникали декілька важких атак вегетативної тривоги :

  • атаки не повинні бути обмежені передбачуваними або відомими ситуаціями;
  • між панічними атаками стан хворого повинен бути вільним від тривожних симптомів;
  • за обставин, не пов'язаних з об'єктивною загрозою.

Лікування

Хворим призначається психоаналіз, антидепресанти, сімейна терапія, транквілізатори, поведінкова терапія.

Пропонується хворому подихати у паперовий пакет для профілактики гіпервентиляції, що супроводжується алкалозом.