МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

М'який шанкр

М'який шанкр – відноситься до інфекційних захворюваннь, які передається статевим шляхом. Викликається хвороба бактеріями гемофілус Дюкре (Hemophilus ducreyi), яке супроводжується утворенням хворобливих генітальних виразок.

Останнім часом число випадків даного захворювання збільшилося.

Симптоми

Через три-сім днів після інфікування з’являються симптоми. Болючі, невеликі за розмірами пухирці розриваються дуже швидко навколо заднього проходу та на статевих органах, формуючи дрібні виразки, які можуть зливатися та збільшуватися.

В паху відмічаються збільшені, хворобливі лімфатичні вузли, які паюються разом, формуючи абсцес. Шкіра над областю абсцесу стає блискучою та червоною і може розриватися, в результаті чого назовні виходить гній.

Причини

Збудник захворювання - бактерія Haemophilus ducreyi.

Зараження можливе при статевих контактах в пряму кишку, рот та піхву. Інші способи зараження є малоймовірними. Рідкісними є випадки побутового зараження і вони є недоведеними випадками статевого шляху зараження.

Ускладнення

  • Парафімоз та фімоз (при набряку крайньої плоті).
  • Запалення регіонарних лімфатичних судин. У вигляді ущільнених хворобливих тяжів проявляється дане ускладнення. У жінок вони виникають на зовнішній поверхні великих статевих губ та на лобку, у чоловіків - на верхній поверхні статевого члена.
  • Запалення регіонарних лімфатичних вузлів. Після появи виразки м’якого шанкра (два-три тижні) виникає дане ускладнення. Якщо виразка локалізується на статевих органах, то уражаються пахові лімфатичні вузли. Вони стають різко болючими та збільшуються у розмірах. Яскраво-червоного кольору набуває шкіра над ними. Піднімається температура тіла у хворого та появляється загальне нездужання. Надалі уражені лімфатичні вузли розм'якшуються і розкриваються.

Діагностика

Діагноз даної хвороби ставлять на підставі зовнішнього вигляду виразок і виключення інших можливих причин утворення виразок. Також лікареві допомагає поставити правильний діагноз взяття зразка гною з виразки і посів їх для виявлення бактерій.

Лікування

Хворому призначається антибіотик, який вводять кожні шість годин протягом 7 днів. За допомогою шприца видаляють гній з лімфатичного вузла.

Протягом трьох місяців лікар спостерігає хворого. Якщо можливо, виявляються всі сексуальні партнери, щоб обстежити і в міру необхідності лікувати їх.

06.07.2015