МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Гастрит

Гастрит - запалення слизового шару шлункових тканин, що викликає збої в роботі шлунка і в процесах переробки їжі.

В результаті таких явищ відмічається недостатнє вироблення організмом енергії, що веде до загальної слабкості і занепаду сил.

Розрізняють гострий і хронічний гастрит. Гострий гастрит носить короткочасний характер і з'являється внаслідок впливу на слизову шлунка сильних подразників. У той же час загострення можуть викликати і попередні гастриту довготривалі процеси, наприклад, регулярне зловживання алкоголем, сформований дисбактеріоз, наявність інфекцій і т.п. При гострому гастриті виникає гострий пекучий біль у верхній частині живота, нудота, блювота, запаморочення і слабкість. Без відповідного лікування гострий гастрит може перейти в хронічний, хоча частіше останній є самостійним захворюванням.

Хронічний гастрит становить небезпеку через патологію слизової, в результаті якої залози, що виробляють шлунковий сік, структура тканин наповнюються атиповими клітинами, що з часом призводить до утворення виразок і можуть спровокувати передраковий стан.

У наукових роботах останніх років вчені називають причиною гастриту наявність бактерії Helicobacter pylori. Стало відомо, що ці бактерії, що колонізують слизову оболонку шлунка, виступають збудником найбільш частого з варіантів гастриту з підвищеною кислотністю шлункового соку. Мікроорганізм Helicobacter pylori здатний нейтралізувати кисле середовище за допомогою аміаку, який утворюється в результаті розпаду сечовини при взаємодії з її секретом. Саме такі зміни провокують утворення гострого гастриту з підвищеною кислотністю.

Причини гастриту

Але існують і інші причини гастриту, не пов'язані з діяльністю бактерії:

- регулярне порушення режиму харчування,

- вживання гострої і грубої їжі,

- пристрасть до гарячої їжі,

- їжа всухом'ятку і недостатнє розжовування їжі,

- зловживання алкоголем,

- тривалий безконтрольний прийом лікарських препаратів, що володіють дратівливою дією на слизову оболонку шлунка,

- професійні фактори (з'єднання свинцю, вугільний і металевий пил і т.д.),

- спадкова схильність.

Симптоми гастриту

- Ниючий або гострий біль в верху живота, загострюється при прийомі їжі,

- нудота,

- блювота,

- відрижка,

- метеоризм,

- відчуття переповненості в животі після їжі,

- відсутність апетиту,

- втрата ваги.

Дієта при гастриті

Дієта розрізняється залежно від кислотності шлунка.

При підвищеній кислотності необхідно регулярне дробове харчування (4-5 разів на добу) в певні години, виключаючи продукти, які можуть підвищити кислотність. Наприклад, наваристі бульйони краще замінити пісними або молочними супами, які нейтралізують зайву кислоту. Стимулюють вироблення кислоти в шлунку також алкоголь, міцний чай і кава. Ефективно «гасять» симптоми захворювання солодкі фруктові соки, негазовані бікарбонатні мінеральні води, какао, кисіль. Необхідно відмовитися від усього гострого, копченого, смаженого і маринованого.

При хронічному гастриті зі зниженою кислотністю також слід виключити гостру, копчену і пряну їжу, яка не тільки підсилює кислотність, але і подразнює слизову оболонку. У той же час м'ясні і рибні бульйони стимулюють кислотоутворення, тому корисні. Виключити необхідно продукти, що вимагають тривалого переварювання в шлунку: здобне тісто, млинці, смажені пироги, рис і житній хліб.

Діагностика та лікування гастриту

Діагностувати гастрит важливо своєчасно, щоб він не переріс у важку хронічну форму. Без своєчасного лікування це може привести до виразки шлунку і шлункової кровотечі, а також підвищує шанси небезпеки раку шлунка.

Треба відзначити, що тільки лікар може діагностувати гастрит і призначити грамотну терапію. При цьому велика роль самого пацієнта при лікуванні гастриту, так як лікування вимагає тривалого дотримання дієти, скрупульозного прийому призначених ліків.

Для уточнення діагнозу і визначення форми хронічного гастриту лікар призначає додаткові обстеження:

- УЗД,

- біопсія слизової оболонки шлунка,

- дослідження шлункової секреції,

- езофагогастродуоденоскопія - візуальний огляд верхніх відділів травного тракту за допомогою гастроскопа - оптоволоконної трубки, що передає зображення на монітор,

- аналіз крові для виявлення анемії, на наявність антитіл до Helicobacter pylori,

- аналіз калу на приховану кров,

- рентгенографія черевної порожнини.

Лікування гастриту зводиться до чотирьох основних моментів:

- суворе дотримання дієти,

- призначення препаратів, які нормалізують кислотність,

- призначення препаратів, які відновлюють слизову шлунка,

- антибактеріальна терапія.