МЕДИЧНА БИБЛЕОТЕКА

Оніхомікоз

Оніхомікоз - це захворювання виникає у разі ураження грибковою інфекцією нігтів. Зустрічається захворювання у 5-10% населення. 

Причини 

У плавальних басейнах, саунах, громадських лазнях в основному відбувається інфікування нігтьових пластинок стоп. У хворих оніхомікозом відпадає луска з патогенними грибами, які потрапляють на підстилки, килими, доріжки, решітки, лави, на підлогу. Якщо спостерігається підвищена вологість, то гриби у даному випадку можуть не лише зберігатися протягом тривалого часу, а навіть і розмножуватися, особливо, коли вони потрапили на нефарбовані дерев'ян грати та лави, що робить їх  джерелом інфікування дуже сильним.

Також можна заразитися хворобою в домашніх умовах, коли користуватися рушниками, мочалками, загальним взуттям, при недостатній обробці ванни після миття. При розчісуванні вогнищ, які появились на шкірі і відбувається ураження нігтів рук.

Виникненню оніхомікозу також можуть сприяти важкі супутні захворювання (хвороби крові,  імунодефіцитні стани, цукровий діабет), порушення кровопостачання кінцівок,  травмування нігтів, особливо якщо це багаторазове (у спортсменів).

Також у тих людей виникає дана хвороба, які довгий час отримують імуносупресивну, кортикостероїдну, та антибактеріальну терапію. Спочатку відбувається ураження підошви або міжпальцевих складок, а потім нігтів.

Симптоми 

Ррозрізняють три типи оніхомікозу:
  • нормотрофічний
  • гіпертрофічний
  • оніхолітичний (атрофічний).
При нормотрофічному оніхомікозу лише змінюється забарвлення нігтів: появляються у їх крайніх відділах смуги та плями, їх колір змінюється від білого до багряно-жовтого. З часом ніготь весь змінює забарвлення, проте зберігаючи нормальну товщину та блиск.

При гіпертрофічному типі оніхомікозу лише змінюється колір. Ніготь частково руйнується, особливо із боків, деформується та потовщується, стає тьмяним, втрачає блиск.

Для оніхолітичного типу оніхомікозу є  характерною тьмяно буро-сіре забарвлення ураженої частини нігтя, її відторгнення та  витончення; також оголена ділянка, яка є покрита пухкими нашаруваннями.

Лікування 

При ураженні нігтьових пластинок засоби протигрибкові місцевої дії є малоефективними. Мпочатку потрібно видалити уражену ділянку нігтя  за допомогою кератолітичних пластирів або механічним шляхом, а потім обробляти протигрибковими лаками, розчинами, кремами, мазями. 
Механічний шлях видалення ураженої ділянки нігтя полягає у зрізанні кусачками самих уражених фрагментів пластинки нігтьової або у спилюванні.

Використання кератолітичну пластирів при лікуванні захворювання дозволяє розм'якшити ніготь. Після чого за допомогою ножить чи тупого скальпеля  він безболісно та легко видаляється з поверхні нігтьового ложа.

Для безпечного та успішного лікування оніхомікозу протигрибковими препаратами потрібно дотримуватися певних правил.

Насамперед, повинен бути діагноз достовірним. Якщо лабораторне підтвердження відсутнє, то не слід причначати припарати.

Якщо діагноз є підтверджений, то потрібно дуже ретельно зібрати алергологічний анамнез. Якщо під час збирання алергологічного анамнезу буде виявлено продукти харчування чи лікарські припарати, які у свою чергу викликають алергічні реакції, то їх негайно виключають. 

Нf час лікування хвороби виключають з харчування такі продукти які мають здатність викликати метеоризм: капусту, молоко, чорний хліб та бобові. Це здійснюється з метою профілактики шлунково-кишкових розладів.