—оц≥альний статус людини визначають лише два гена?
—оц≥альний статус людини визначають лише два гена?
—оц≥альний статус людини визначають лише два гена?

ѕрот€гом вс≥Їњ еволюц≥њ людини ≥снувала соц≥альна ≥Їрарх≥€, €ку формували р≥зн≥ гормональн≥ проф≥л≥. √оловну роль в цьому Ђрозпод≥л≥ї вчен≥ в≥двели тестостерону ≥ кортизолу.

¬исокий р≥вень тестостерону давно асоц≥юЇтьс€ вченими з певною стратег≥Їю соц≥альноњ повед≥нки, достатньо агресивною ≥ з високим конкурнтним статусом. ќдночасно нижчий р≥вень тестостерону, на думку вчених, спри€Ї б≥льш кооперативн≥й, доброзичлив≥й повед≥нки.

Ќещодавно вчен≥ змогли п≥дтвердити ≥ детал≥зувати ц≥ спостереженн€. ” сер≥њ експеримент≥в з'€сувалос€, що люди з високим р≥внем тестостерону б≥льш схильн≥ завдавати шкоди ≥ншим, щоб дос€гти бажаного результату. “акож в≥дм≥чено, що люди з низьким р≥внем тестостерону схильн≥ в≥дчувати б≥льше сп≥вчутт€ до ≥нших, а також б≥льше зац≥кавлен≥ у сп≥впрац≥ з ними.

Ќеспод≥ванкою дл€ досл≥дник≥в стало те, що самооц≥нка добровольц≥в мала пр€му корел€ц≥ю з р≥внем тестостерону - але т≥льки серед учасник≥в з низьким вм≥стом кортизолу. “акий взаЇмозв'€зок кортизолу ≥ тестостерону узгоджуЇтьс€ з≥ зростаючою базою доказ≥в Ђподв≥йних гормональних ефект≥вї, в €ких вплив тестостерону злегка н≥велюЇтьс€ зниженн€м р≥вн€ кортизолу, але блокуЇтьс€ високим р≥внем кортизолу.

28.07.17