ƒе межа м≥ж користю ≥ шкодою йоду?
ƒе межа м≥ж користю ≥ шкодою йоду?
 ƒе межа м≥ж користю ≥ шкодою йоду?

Ћюдський орган≥зм м≥стить в≥д 20 до 50 мг йоду. «асоби масовоњ ≥нформац≥њ багато пишуть про небезпеку деф≥циту йоду, особливо у зв'€зку з неспри€тливою еколог≥чною обстановкою. ќднак медики стверджують, що надлишок йоду не менше небезпечний, н≥ж недол≥к.

60% йоду в орган≥зм≥ людини зосереджено в щитовидн≥й залоз≥, ≥нш≥ 40% - в кров≥, м'€зах ≥ €Їчниках.

…од бере участь в багатьох процесах регул€ц≥њ:

- енергетичного обм≥ну ≥ температури т≥ла,

- швидкост≥ б≥ох≥м≥чноњ реакц≥њ,

- обм≥н≥ б≥лк≥в, жир≥в, водно-електрол≥тного обм≥ну,

- метабол≥зм≥ р€ду в≥там≥н≥в,

- процесах росту ≥ розвитку орган≥зму, в тому числ≥ ≥ нервово-псих≥чному розвитку.

“акож йод необх≥дний дл€ п≥двищенн€ споживанн€ кисню тканинами. …од забезпечуЇ наш орган≥зм б≥льшою енерг≥Їю, спри€Ї зростанню, актив≥зуЇ розумову д≥€льн≥сть, забезпечуЇ здоров'€ зуб≥в, шк≥ри, волосс€, н≥гт≥в.

ƒеф≥цит йоду настаЇ, €кщо денна доза менше 10 мкг. —имптомами нестач≥ йоду Ї:

- п≥двищенн€ виробленн€ гормон≥в щитовидноњ залози,

- утворенн€ зоба,

- виникненн€ йододеф≥цитних патолог≥й таких €к, г≥потиреоз, кретин≥зм, занепад сил, сонлив≥сть, набр€ки к≥нц≥вок, обличч€ та тулуба, зб≥льшенн€ ваги, запори, зниженн€ ≥нтелектуального р≥вн€ ≥ ≥н.

јле в той же час не варто нал€гати на йод, адже його надлишок також небезпечний: токсичною дозою на добу вважаЇтьс€ 2-5 мг, а летальною - 35-350 мг. —еред симптом≥в надлишку йоду в орган≥зм≥:

- утворенн€ зоба,

- розвиток тиреотоксикозу ≥ г≥пертиреозу (головн≥ бол≥, знесиленн€, депрес≥њ, тах≥кард≥€, висипанн€ на шк≥р≥, запаленн€ слизових оболонок та ≥н.)

ѕ≥сл€ землетрус≥в в япон≥њ вчен≥ провели досл≥дженн€, метою €кого було встановити проф≥лактичну дозу споживаного йоду за добу. ¬и€вилос€, що споживанн€ б≥льше 800 мг йоду на добу вже веде до патолог≥й.

≈ндокринологи рекомендують вживати йод не в чистому вигл€д≥, а з продуктами харчуванн€, наприклад, з йодованою с≥ллю. ѕри цьому с≥ль - найб≥льш оптимальне р≥шенн€, так €к багато њњ не з'њси, а значить, небезпека передозуванн€ м≥н≥мальна.


06.01.2016