”льтраф≥олет продовжуЇ св≥й шк≥дливий вплив нав≥ть у темр€в≥
”льтраф≥олет продовжуЇ св≥й шк≥дливий вплив нав≥ть у темр€в≥
”льтраф≥олет продовжуЇ св≥й шк≥дливий вплив нав≥ть у темр€в≥

« настанн€м сон€чних дн≥в багато хто з нас прагне отримати бронзовий кол≥р шк≥ри природним шл€хом. ≤ незважаючи на застереженн€ дерматолог≥в про шкоду ультраф≥олету, прихильники шоколадноњ засмаги продовжують повн≥стю в≥ддаватис€ сонцю. ” той же час американськ≥ вчен≥ довели, що нав≥ть п≥сл€ заходу сон€чн≥ випром≥нюванн€ продовжують завдавати шкоди шк≥р≥.

¬и€вл€Їтьс€, що енерг≥€, €ка утворюЇтьс€ при активац≥њ фермент≥в ультраф≥олетовим випром≥нюванн€м, переноситьс€ в ƒЌ  в темр€в≥, пошкоджуючи спадков≥ елементи. ¬чен≥ назвали цей процес хемозбудженн€м.

ўе ран≥ше фах≥вц≥ встановили, що сол€р≥й ще б≥льше шкодить орган≥зму, н≥ж було в≥домо до цього. ѕро це говорить нав≥ть той факт, що люди, €к≥ зловживають сол€р≥Їм, част≥ше звертаютьс€ до л≥кар≥в. Ѕагато пац≥Їнт≥в скаржилис€ на оп≥ки шк≥ри та очей, переднепритомний стан, а також травми м'€з≥в.

јле ≥ це ще не все. ƒосл≥дженн€ показали, що п≥к негативних насл≥дк≥в в≥д надлишку ультраф≥олетового випром≥нюванн€ настаЇ через к≥лька годин п≥сл€ перебуванн€ на сонц≥. ” ход≥ експеримент≥в на мишах ≥ людин≥ вчен≥ з ™льського ун≥верситету (—Ўј) вивчили насл≥дки ультраф≥олетового випром≥нюванн€ дл€ меланоцит≥в. «'€сувалос€, що опром≥ненн€ викликаЇ в меланоцитах специф≥чний дефект ƒЌ  - Ђциклобутановий п≥рим≥диновий димерї (÷ѕƒ).

Ќа подив учених, сплеск ÷ѕƒ спостер≥гавс€ не т≥льки безпосередньо п≥д час випром≥нюванн€, але ≥ через три години, нав≥ть у темр€в≥. Ѕ≥льше того, основна к≥льк≥сть ÷ѕƒ прийшлас€ саме на темний час доби.

≈ксперти вважають, що ви€влений ними феномен пов'€заний з хемозбудженн€м. ¬ той же час пов≥льн≥сть наростанн€ енерг≥њ хемозбудженн€ даЇ над≥ю, що в майбутньому будуть розроблен≥ методи блокуванн€ цього процесу. ÷е можуть бути, наприклад, спец≥альн≥ креми п≥сл€ засмаги.

18.01.2015