«доровий спос≥б житт€ зб≥льшуЇ б≥олог≥чний в≥к
«доровий спос≥б житт€ зб≥льшуЇ б≥олог≥чний в≥к
«доровий спос≥б житт€ зб≥льшуЇ б≥олог≥чний в≥к

„ому л≥кар≥ та тренери прикладають ст≥льки зусиль дл€ пропаганди здорового способу житт€? «вичайно, сусп≥льству виг≥дно мати здорових людей, €к≥ мало хвор≥ють ≥ продуктивно працюють на його розвиток. јле найголовн≥ше - люди, €к≥ правильно харчуютьс€ ≥ ф≥зично активн≥ довше живуть. ≤ це не просто аг≥тац≥€ ≥ красив≥ слова про користь в≥там≥н≥в, спорту та св≥жого пов≥тр€. Ќевелике п≥лотне досл≥дженн€, €ке провели американськ≥ вчен≥, довело, що здоровий спос≥б житт€ впливаЇ на орган≥зм на генетичному р≥вн≥, тобто омолоджуЇ його ≥ подовжуЇ роки житт€.

≤ це д≥йсно хороша новина - здоровий спос≥б житт€ в пр€мому сенс≥ подовжуЇ телом≥ри людини. “елом≥ри - це так≥ д≥л€нки хромосом, €к≥ в≥дпов≥дають за зношуванн€ орган≥зму, це так≥ Ђзахисн≥ ковпачкиї на к≥нц≥ хромосом, €к≥ спри€ють швидкост≥ стар≥нн€. “елорм≥ри €вл€ють собою комб≥нац≥ю ƒЌ  ≥ протењну, що захищаЇ к≥нц≥ хромосом ≥ допомагають њм залишатис€ стаб≥льними. ” м≥ру слабшанн€ структурноњ ц≥л≥сност≥ хромосом, вони стають коротшими, через це кл≥тини орган≥зму стар≥ють ≥ швидше помирають.

ќстанн≥м часом вченими знаходитьс€ все б≥льше доказ≥в того, що б≥льш коротк≥ теломери провокують ц≥лий р€д недуг, пов'€заних з≥ стар≥нн€м. ƒо них в≥днос€тьс€ р≥зн≥ форми раку, ≥нсульти, деменц≥€, серцево-судинн≥ захворюванн€, остеопороз, ожир≥нн€, цукровий д≥абет.

√рупа вчених з —ан-‘ранциско прот€гом п'€ти рок≥в спостер≥гала за станом 35 пац≥Їнт≥в з локал≥зованим раком простати на ранн≥х стад≥€х. ћетою досл≥дженн€ було встановленн€ зв'€зку м≥ж глобальними зм≥нами способу житт€ ≥ довжиною телом≥р, а також активн≥стю ферменту теломерази. —постереженн€ включало в себе ретельний мон≥торинг стану хворих шл€хом скрин≥нгу ≥ б≥опс≥њ.

” процес≥ досл≥дженн€ 10 пац≥Їнт≥в з 35 кардинально зм≥нили св≥й спос≥б житт€. ¬ першу чергу, вони перегл€нули своЇ харчуванн€: перейшли на рослинну њжу (фрукти, овоч≥, ц≥льнозернов≥ продукти, продукти з низьким вм≥стом жир≥в, Ђшвидк≥ї вуглеводи). “акож вони практикували пом≥рн≥ ф≥зичн≥ навантаженн€ (щоденна ходьба прот€гом 30 хвилин), контролювали стрес (займалис€ йогою, медитац≥Їю, вправами на диханн€). Ќа останньому етап≥ досл≥дженн€ телом≥ри цих пац≥Їнт≥в пор≥вн€ли з телом≥рами решти 25 учасник≥в, €к≥ не зм≥нювали способу житт€. –езультат вразив вчених - довжина телом≥р пац≥Їнт≥в з першоњ групи в середньому зб≥льшилас€ на 10%.