“ехнолог≥€ редагуванн€ генома стала реальн≥стю
“ехнолог≥€ редагуванн€ генома стала реальн≥стю
“ехнолог≥€ редагуванн€ генома стала реальн≥стю

ћедицина вже багато рок≥в намагаЇтьс€ впровадити в практику генну терап≥ю. Ќещодавно вчен≥ ун≥верситету Ѕеркл≥ розробили технолог≥ю п≥д назвою CRISPR, за допомогою €коњ з'€вилас€ можлив≥сть в≥дновлювати будь-€ку д≥л€нку людського геному.

ƒану методику використанн€ ген≥в можна пор≥вн€ти з веб-редактором, покликаним м≥н€ти букви в книз≥, при цьому не порушуючи орфограф≥чноњ структури тексту. Ќова розробка допоможе зм≥нювати будь-€ку д≥л€нку ƒЌ  у вс≥х 46 хромосомах, при цьому не провокуючи розвитку генних мутац≥й.

“ехнолог≥€ викликала жвавий ≥нтерес науковц≥в з ус≥х куточк≥в планети. Ќа њхню думку, тепер ≥снуЇ можлив≥сть €к≥сно зд≥йснювати Ђредагуванн€ї генома вс≥х живих орган≥зм≥в.

÷≥лком можливо, що вже скоро дане в≥дкритт€ дозволить боротис€ з в≥русом ≥мунодеф≥циту людини, що викликаЇ —Ќ≤ƒ, а також з ≥ншими складними захворюванн€ми. Ѕ≥льш того, стане можливим усуненн€ генетичних дефект≥в у зародк≥в.

¬ даний час генна терап≥€ заснована на вкрай неточному метод≥ Ђсклеюванн€ї генома за допомогою спец≥ально модиф≥кованих в≥рус≥в, €к≥ впроваджують фрагменти ƒЌ  в геном, що ≥нод≥ робитьс€ неправильно ≥ створюЇ певний ризик дл€ пац≥Їнта.

“ехнолог≥€ CRISPR €вл€Ї собою пр€м≥ повтори ви€влених в ƒЌ  бактер≥й. ƒовжина цих повтор≥в - в≥д 24 до 48 пар нуклеотид≥в. ѓх головною функц≥Їю Ї допомога бактер≥€м протисто€ти д≥њ в≥рус≥в-бактер≥офаг≥в. јмериканськ≥ вчен≥ за допомогою досл≥джень змогли довести, що CRISPR можна направити практично на будь-€ку д≥л€нку генома, €к у бактер≥й, так ≥ у рослин, тварин ≥ людини.

    14.09.2014