’валити себе корисно дл€ здоров'€!
’валити себе корисно дл€ здоров'€!
’валити себе корисно дл€ здоров'€!

ѕсихологи вважають, що об'Їктивна оц≥нка своњх дос€гнень, заслужена похвала себе самого - вельми корисно дл€ здоров'€. ј от €кщо ла€ти себе пост≥йно, в≥дчувати свою провину ≥ мати низьку самооц≥нку, то можна ≥ захвор≥ти.

як поводитьс€ самовпевнена людина? Ќасамперед, вона не чекаЇ п≥дтримки ≥ схваленн€ сп≥врозмовника, так €к позитивн≥ сторони знаходить у соб≥ самост≥йно. “ака людина ≥н≥ц≥ативна ≥ вибаглива, маЇ високий р≥вень домагань, ≥ тому багато чого дос€гаЇ власними зусилл€ми. якщо њњ наздоган€ють невдач≥ або критика, це њњ зовс≥м не бентежить, оск≥льки причину неприЇмностей вона бачить не в соб≥, а в зовн≥шн≥х обставинах або €кихось своњх помилкових д≥€х, €к≥ прагне швидко виправити. ѓњ головна п≥дтримка - вона сама, а сили дл€ подальших д≥й вона черпаЇ в соб≥ сам≥й. Ќе дивно, що людина з високою самооц≥нкою завжди бадьора ≥ активна, так €к просто не бачить можливост≥ дл€ хвороби.

ўо в≥дбуваЇтьс€ з тим, чи€ самооц≥нка нижче пл≥нтуса? ¬≥н чуйно ставитьс€ до реакц≥њ оточуючих на своњ слова ≥ вчинки,
спийн€тливий до будь-€коњ критики, а вона, €к правило, лише п≥дтверджуЇ низьку самооц≥нку.  р≥м того, така людина похвалу нав≥ть не здатна прийн€ти, так €к в≥дкидаЇ високу оц≥нку своњх дос€гнень. Ѕ≥да в тому, що вона ≥ не ставить перед собою н≥€ких ц≥лей, оск≥льки не спод≥ваЇтьс€ на власн≥ сили. Ћюдина, що не впевнена у соб≥, сильно залежить в≥д думки оточуючих ≥ займаЇ пасивну життЇву позиц≥ю.

Ќа жаль, близько половини населенн€ нашоњ крањни в≥дчувають почутт€ невпевненост≥ в соб≥. √оловною причиною такоњ повальноњ невпевненост≥, на думку фах≥вц≥в, Ї страх. ѕсихологи називають страх р≥зко негативною емоц≥Їю, €ка руйн≥вно д≥Ї не просто на псих≥ку, але й на орган≥зм в ц≥лому. “акож вчен≥ вже давно довели, що основа нашого здоров'€ - наш≥ думки. „им б≥льше нас поглинають неприЇмн≥ думки, тим б≥льше ми ризикуЇмо захвор≥ти. ƒумайте про приЇмне - ≥ здоров'€ вам забезпечено! ¬се просто.

ѕоказники ћ–“ мозку песим≥ст≥в ≥ оптим≥ст≥в дали можлив≥сть ученим з'€сувати, що при негативних думках активуЇтьс€ префронтальний в≥дд≥л правоњ п≥вкул≥ мозку, а в раз≥ позитивного настрою п≥двищуЇтьс€ активн≥сть т≥Їњ ж зони л≥воњ п≥вкул≥. ¬ченим вдалос€ п≥дтвердити ≥снуванн€ зв'€зку м≥ж цими реакц≥€ми ≥ активн≥стю ≥мунноњ системи. “ак, при вакцинац≥њ проти грипу у песим≥ст≥в вже через п≥вроку в≥дзначавс€ б≥льш низький р≥вень антит≥л проти в≥русу, н≥ж у оптим≥ст≥в.