Ўлунок може думати?
Ўлунок може думати?

ƒо цих п≥р вивчен≥ не вс≥ процеси, що в≥дбуваютьс€ в наших шлунках. ќднак останн≥ досл≥дженн€ показали, що стан нашого шлунково-кишкового тракту сильно впливаЇ не т≥льки на наш апетит, але ≥ на настр≥й. ¬с€ справа в тому, що в шлунку зосереджена велика к≥льк≥сть нервових кл≥тин - нейрон≥в.

ѕару рок≥в тому британськ≥ вчен≥ встановили, що в людському шлунку б≥льше нейрон≥в, н≥ж в мозку у к≥шки. «вичайно, до процесу мисленн€ ц€ мережа нейрон≥в маЇ мало в≥дношенн€, але вона бере участь в життЇво необх≥дних функц≥€х управл≥нн€ травленн€м: х≥м≥чн≥й обробц≥ њж≥, рус≥ орган≥в травленн€, всмоктуванн≥ поживних речовин ≥ в≥там≥н≥в.

«в'€зок шлункових нейрон≥в з кл≥тинами головного мозку в≥дбуваЇтьс€ через блукаючий нерв, що в≥дбиваЇтьс€ на нашому емоц≥йному стан≥. якщо ви в≥дчували лоскотанн€ в шлунку, то таким чином у вас про€вл€лос€ взаЇмод≥€ нервових кл≥тин в голов≥ ≥ шлунку. ¬≥дчуваючи страх або занепокоЇнн€, наш кровот≥к перенаправл€Їтьс€ в≥д травноњ системи до м'€з≥в, а шлунков≥ нейрони подають сигнали, вимагаючи додаткового надходженн€ кров≥.

¬≥домо, що в неактивному стан≥ шлунок маЇ розм≥р з кулак. ѕ≥д час р€сного прийому њж≥ в≥н розширюЇтьс€ у 40 раз≥в ≥ його об'Їм зб≥льшуЇтьс€ до 2 л. –ан≥ше вчен≥ вважали, що рецептори розт€гуванн€ шлунка подають сигнали, що шлунок заповнений ≥ пора припин€ти њсти. “епер вчен≥ з'€сували, що все набагато складн≥ше.

‘ах≥вц≥ з'€сували, що т≥, кому не вдаЇтьс€ подолати ожир≥нн€, мають звинувачувати нервов≥ кл≥тини шлунка. ƒл€ цього прот€гом 24 тижн≥в був проведений експеримент за участю трьох груп мишей. ѕерш≥й груп≥ давали њжу з високим вм≥стом жиру, другий - з низьким, трет≥й - з пом≥рним.

” результат≥ ви€вилос€, що миш≥ першоњ ≥ третьоњ групи б≥льше в≥дчували голод. —хоже, нервов≥ зак≥нченн€ в њх шлунку волод≥ли меншою сприйн€тлив≥стю до њж≥. Ќав≥ть коли тваринам знову почали давати звичайну њжу, не було пом≥чено н≥€ких пол≥пшень в њх споживчих звичках.

” шлунку людини под≥бн≥ нервов≥ зак≥нченн€, але дл€ визначенн€ њх функц≥й потр≥бне додаткове досл≥дженн€. јле €кщо результати цього досл≥дженн€ покажуть, що ситуац≥€ з≥ споживанн€м њж≥ ≥дентична з двома мишачими групами, то сила вол≥ стане ще б≥льш важливим фактором дл€ тих, хто боретьс€ з ожир≥нн€м.


10.09.2014