ƒитина в≥д трьох батьк≥в - пор€тунок чи небезпека?
ƒитина в≥д трьох батьк≥в - пор€тунок чи небезпека?
ƒитина в≥д трьох батьк≥в - пор€тунок чи небезпека?

ћатеринство - головне призначенн€ кожноњ ж≥нки. Ќа жаль, можлив≥сть виносити ≥ народити здорову дитину дана не вс≥м ж≥нкам. « кожним роком зб≥льшуЇтьс€ число пац≥Їнток з невил≥ковними спадковими захворюванн€ми, €к≥ хочуть, але не можуть мати власних д≥тей. ќднак в област≥ ембр≥олог≥њ в останн≥ роки зд≥йснилис€ серйозн≥ просуванн€, що даЇ над≥ю нав≥ть в самих безнад≥йних випадках. ќдним з останн≥х метод≥в став тристоронн≥й метод запл≥дненн€.

ƒитина в≥д трьох батьк≥в? ƒл€ багатьох скептик≥в саме формулюванн€ питанн€ може здатис€ неприйн€тним. ¬одночас зовс≥м недавно ¬еликобритан≥€ стала першою крањною св≥ту, €ка дала Ђзелене св≥тлої на штучне запл≥дненн€ з доповненн€м генного матер≥алу третьоњ особи.

” чому суть тристороннього запл≥дненн€?

√олова Ѕританського управл≥нн€ ≥з запл≥дненн€ ≥ ембр≥олог≥њ людини —алл≥ „ешир розпов≥в про нењ просто: Ђ“ехнолог≥€ складна, але мета њњ проста - зробити так, щоб важк≥, а ≥нод≥ й смертельн≥ спадков≥ захворюванн€ не передавались в≥д матер≥ до дитиниї.

ѕередбачаЇтьс€, що за допомогою методу тристороннього штучного запл≥дненн€ можливо зв≥льнити м≥тохондр≥альну ƒЌ  зародка в≥д дефекту, €кий можете передаватис€ у спадок в≥д матер≥. “обто €дро материнськоњ €йцекл≥тини з дефектними м≥тохондр≥€ми буде переноситис€ в здорову донорську €йцекл≥тину.

”середин≥ кожноњ кл≥тини знаходитьс€ м≥кроскоп≥чна структура - м≥тохондр≥€. ¬она забезпечуЇ наповненн€ кл≥тини енерг≥Їю. —аме ƒЌ  ц≥Їњ структури передаЇтьс€ по материнськ≥й л≥н≥њ. «окрема, через нењ передаютьс€ сл≥пота, м'€зова атроф≥€, серцев≥ захворюванн€ ≥ нав≥ть летальний результат. ¬ ход≥ досл≥джень було встановлено, що донорськ≥ кл≥тини запоб≥гають наст≥льки небезпечним захворюванн€м.  р≥м того, повн≥стю виключаЇтьс€ небезпека ц≥Їњ процедури дл€ здоров'€ матер≥.

ћожлив≥сть застосуванн€ даного методу з'€вилас€ у дес€ти британських пар. ѕри цьому батьки повинн≥ усв≥домлювати, що це впровадженн€ залишить генетичний сл≥д донорського матер≥алу в ƒЌ  майбутнього малюка.

√енетики застосовують два методи дл€ отриманн€ материнського ƒЌ  ≥ пом≥щенн€ його в донорську €йцекл≥тину з≥ здоровими м≥тохондр≥€ми. –езультатом обох Ї зародок майбутньоњ дитини з ƒЌ  в≥д трьох людей.

≈тична сторона питанн€

Ѕританський ур€д вже до к≥нц€ поточного року маЇ нам≥р внести в≥дпов≥дн≥ зм≥ни до законодавства. “им не менш, ≥снуЇ чимало противник≥в даного методу, €к≥ вважають його не етичним.

¬ процес≥ публ≥чноњ консультац≥њ було порушено питанн€ про втручанн€ в спадков≥сть на новому р≥вн≥ розвитку медицини. ѕротивники методу застер≥гають про непередбачуван≥ насл≥дки Ђпотр≥йногої батьк≥вства. Ѕагато член≥в британського парламенту всерйоз стурбован≥, що нов≥ технолог≥њ будуть використовуватис€ дл€ створенн€ Ђд≥тей на замовленн€ї. ¬они вважають, що Ї й ≥нш≥ способи п≥знати щаст€ материнства: традиц≥йне штучне запл≥дненн€ або усиновленн€ дитини.

¬одночас нов≥ положенн€, €к≥ готуютьс€ в законодавство, припускають, що ≥м'€ третього донора не розголошуватиме, а за здоров'€м дитини сл≥дкуватимуть до к≥нц€ њњ житт€.