«м≥ст наших сн≥в залежить в≥д фаз ћ≥с€ц€?
«м≥ст наших сн≥в залежить в≥д фаз ћ≥с€ц€?
«м≥ст наших сн≥в залежить в≥д фаз ћ≥с€ц€?

ƒивн≥ сни з фантастичним сюжетом час в≥д часу сн€тьс€ кожному з нас. ѕри цьому побачене ув≥ сн≥ буваЇ наст≥льки незвичайним, що навр€д чи Ї звичайною переробкою отриманих на€ву вражень. Ќещодавно вчен≥ д≥йшли висновку, що теми де€ких наших сновид≥нь безпосередньо залежать в≥д фаз ћ≥с€ц€.

” ход≥ спостережень досл≥дники з'€сували, що найб≥льш барвист≥ ≥ казков≥ сни нам сн€тьс€ в пер≥од повного ћ≥с€ц€. ƒо такого висновку фах≥вц≥ д≥йшли на п≥дстав≥ спостережень за групою з 1000 добровольц≥в, €к≥ прот€гом певного пер≥оду спали в лаборатор≥њ ≥ намагалис€ запам'€тати зм≥ст своњх сн≥в.

”чених ц≥кавило, €к можуть впливати на зм≥ст сн≥в т≥ чи ≥нш≥ фактори, так≥ €к час року або день тижн€. ѕ≥д час сну випробуваним програвалис€ певн≥ звуки. јле при р≥зноман≥тност≥ обставин ≥ умов сну вченим не вдалос€ ви€вити н≥€ких ≥нших законом≥рностей, кр≥м залежност≥ сюжету в≥д м≥с€чних фаз. ≤ особливо €скравими ≥ насиченим сни були саме в пер≥од повного м≥с€ц€.

“акож не так давно шведськ≥ вчен≥ провели досл≥дженн€, €ке допомогло з'€сувати, що в повний м≥с€ць людин≥ потр≥бно б≥льше часу дл€ засипанн€. ¬≥домо стало ≥ те, що в так≥ ноч≥ наш сон не такий шумний ≥ на 20 хвилин коротше звичайного.

—уперечка м≥ж вченими про вплив ћ≥с€ц€ на ф≥зичний ≥ псих≥чний стан людей ведетьс€ давно. ¬≥домо, що в момент повного ћ≥с€ц€ супутник «емл≥ знаходитьс€ на максимальному в≥ддаленн≥ в≥д —онц€. Ўвидк≥сть його руху при цьому стаЇ м≥н≥мальною ≥ в орган≥зм≥ живих ≥стот спов≥льнюютьс€ обм≥нн≥ процес≥в, що виливаЇтьс€ у в≥дчутт€ напруги. ÷е може бути чревате психопатичними розладами ≥ судинними проблемами. ƒе€к≥ люди в пер≥од повного ћ≥с€ц€ в≥дчувають збудженн€ ≥ агрес≥ю.

ƒе€кий час тому англ≥йськ≥ псих≥атри проводили досл≥дженн€ у в'€зниц≥ суворого режиму ≥ ви€вили, що саме в дн≥ повного ћ≥с€ц€ м≥ж ув'€зненими загострюЇтьс€ насильство, зб≥льшуЇтьс€ к≥льк≥сть сварок, в цей пер≥од б≥льше актив≥зуютьс€ ман≥€ки.

¬одночас в повний ћ≥с€ць у людини також зростаЇ творча активн≥сть, в цей час укладаЇтьс€ б≥льше д≥лових угод. ќднак стародавн≥ китайц≥ вважали, що пер≥оди нового ћ≥с€ц€ ≥ повного ћ≥с€ц€ неспри€тлив≥ дл€ зан€ть любов'ю ≥ зав'€зуванн€ роман≥в. ћолодий ћ≥с€ць знижуЇ комун≥кабельн≥сть у чолов≥к≥в, а повний ћ≥с€ць веде до р≥зких перепад≥в настрою у ж≥нок.

якщо в≥рити астрологам, то своЇ житт€ краще планувати зг≥дно м≥с€чним циклам: одружуватис€, зачинати д≥тей, починати б≥знес, збирати урожай, робити покупки ... јстролог≥чн≥ рекомендац≥њ пов'€зан≥ з розрахунком життЇвих б≥оритм≥в, що знаход€тьс€ у в≥дпов≥дност≥ з м≥с€чними фазами.

јле Ї й так≥ скептики, €к≥ вважають вс≥ под≥бн≥ твердженн€ не б≥льш, н≥ж вигадка. “ак, вчений з ун≥верситету —аску≥чевана ≤вен  елл≥ проанал≥зував дан≥, з≥бран≥ ним самим, а також сотн≥ чужих роб≥т. ”чений не ви€вив жодного достов≥рного доказу негативного впливу повного ћ≥с€ц€.