≤нсульт передаЇтьс€ у спадок?
≤нсульт передаЇтьс€ у спадок?
≤нсульт передаЇтьс€ у спадок?
≤нсульт Ї одн≥Їю з найчаст≥ших причин смертност≥. —аме тому варто б≥льш уважно ставитис€ до свого здоров'€ змолоду, м≥н≥м≥зувавши фактори ризику, €к≥ можливо зм≥нити: п≥двищений кров'€ний тиск, зайва вага, кур≥нн€. ќднак ≥снуЇ ще один фактор, зм≥нити €кий неможливо - спадков≥сть.

ѕрот€гом багатьох рок≥в вчен≥ вели спостереженн€ за пац≥Їнтами ≥ довели, що €кщо мати чи батько перенесли ≥нсульт до 65 рок≥в, то ймов≥рн≥сть цього захворюванн€ у њхн≥х д≥тей п≥двищуЇтьс€ в чотири рази.

«овс≥м недавно досл≥дниками ≈динбурзького ун≥верситету вдалос€ ви€вити три гени, що в≥дпов≥дають за показники згортанн€ кров≥ та утворенн€ тромб≥в. ÷е гени F12, HRG ≥ KNG1. Ќа основ≥ цього в≥дкритт€ був проведений експеримент, в €кому за допомогою спец≥ального тесту були знайден≥ м≥льйони генетичних маркер≥в, а також з'€вилас€ можлив≥сть визначити час утворенн€ ≥ активн≥сть тромбопластину.

јвтори експерименту вважають, що його результати допоможуть зрозум≥ти причину виникненн€ таких захворювань €к варикозне розширенн€ вен, ≥нфаркт, крововилив та ≥нсульт. “ромбопластин - речовина, що утворюЇтьс€ на ранн≥х стад≥€х процесу згортанн€ кров≥.

¬чен≥ Ѕостонського ун≥верситету отримали не менш важлив≥ дан≥ щодо генетичних причин ≥нсульту. ”часниками досл≥дженн€ стали близько 3 500 ос≥б, батьки €ких ран≥ше також були зад≥€н≥ в под≥бному досл≥дженн≥. —еред батьк≥в 106 ос≥б, €к≥ перенесли ≥нсульт до 65 рок≥в, за пер≥од в 40 рок≥в ≥нсульти трапилис€ у 128 њхн≥х д≥тей. ¬раховуючи вс≥ фактори ризику, вчен≥ ви€вили, що у д≥тей, чињ батьки перенесли ≥нсульт до 65 рок≥в, ≥мов≥рн≥сть настанн€ ≥нсульту в будь-€кому в≥ц≥ зростаЇ в два рази, а до моменту дос€гненн€ 65 рок≥в - у чотири рази.

ѕри цьому вчен≥ в≥дзначили, що ймов≥рн≥сть успадкуванн€ ≥нсульту в≥д матер≥ до дочки вище, н≥ж до сина. ” батьк≥в така ймов≥рн≥сть трохи нижче, але розпод≥лилас€ пор≥вну м≥ж синами ≥ дочками.

“им самим вчен≥ ще раз звернули увагу л≥карськоњ сп≥льноти на те, €к важливо враховувати с≥мейну ≥стор≥ю ≥нсульт≥в в €кост≥ можливого ризику дл€ пац≥Їнта.  р≥м того, сам пац≥Їнт, у €кого найближч≥ родич≥ перенесли ≥нсульт, повинен контролювати кров'€ний тиск, кинути палити, п≥дтримувати ф≥зичну форму, правильно харчуватис€. ÷е допоможе знизити ризик настанн€ ≥нсульту на 80%.

ўо стосуЇтьс€ харчуванн€, то знизити ризик ≥нсульту допоможе темний шоколад, про що говорить восьмир≥чне спостереженн€ над 19 тис€чами ос≥б, проведене вченими Ќ≥мецького ≥нституту. ¬они з'€сували, що у людей, €к≥ њд€ть шоколад в пом≥рн≥й к≥лькост≥ (до 100 г на тиждень), нормал≥зуЇтьс€ тиск ≥ на 39% зменшуЇтьс€ ризик розвитку ≥нфаркт≥в та ≥нсульт≥в.