„им корисно чханн€?
„им корисно чханн€?

ѕобажати здоров'€ при чханн≥ ≥нш≥й людин≥ вважаЇтьс€ нормальним, так €к чханн€ передбачаЇ захворюванн€. ј що насправд≥ в≥дбуваЇтьс€ в орган≥зм≥, коли ми чхаЇмо?

¬важаЇтьс€, що при чханн≥ очищаЇтьс€ слизова оболонка носа в≥д в≥рус≥в ≥ шк≥дливих м≥кроб≥в, а також в≥д мокротинн€ ≥ частинок пилу очищаютьс€ бронхи ≥ легенева альвеола.

„ханн€ може сигнал≥зувати, що поруч знаходитьс€ €кий-небудь аллерген-драт≥вник (пух, шерсть, пил), також може бути пересушена слизова носа. ¬се це може стати кер≥вництвом до подальших д≥й: прийому антиг≥стам≥нних препарат≥в, зволоженню пов≥тр€ чи слизовоњ.

јле трапл€Їтьс€, що чханн€ в≥дбуваЇтьс€ без будь-€ких видимих ​​причин. ÷≥кавим Ї випадок, занесений до  ниги рекорд≥в √≥ннеса. јнгл≥йка ƒонна √р≥фф≥тс з 1981 по 1983 р≥к чхнула б≥льше м≥льйона раз≥в. ÷е означаЇ, що за цей час њњ безумовний рефлекс спрацьовував приблизно кожн≥ п'€ть хвилин.

Ћ≥кар≥ визначили, що зовн≥ нехитре чханн€ включаЇ масу вс≥л€ких нерв≥в, так≥ €к гратчастий, м≥жреберний, п≥д'€зиковий, €зикоглотковий та ≥н.  оли в≥дбуваЇтьс€ чих, утворюЇтьс€ рефлекторна дуга дл€ управл≥нн€ м'€зами, €к≥ проштовхують пов≥тр€ з леген≥в через носоглотку п≥д тиском 100 мм рт. ст.

ѕрирода подарувала нашому орган≥зму ун≥кальну можлив≥сть позбавл€тис€ в≥д бактер≥й шл€хом чханн€. —при€тлива д≥€ чханн€ було в≥домо ще нашим предкам. Ѕ≥льше того, вони спец≥ально викликали цей рефлекс, щоб не допустити проникненн€ хвороботворних м≥кроорган≥зм≥в в слизову носоглотки. ” цьому њм допомагав нюхальний тютюн або вит€жка з кор≥нн€ цикламена. –озчин рослини змушував њх чхати, кр≥м того, сапон≥ни, що вход€ть до складу цикламена, стимулювали слизову носа на посилену роботу самоочищенн€ в≥д слизу. “аким способом бактер≥њ не могли проникнути в гайморов≥ пазухи ≥ спровокувати розвиток гаймориту.

јле нав≥ть у наш час високих технолог≥й стар≥ рецепти народноњ медицини не забут≥ , але Ї де€к≥ моменти, €к≥ не дозвол€ють використовувати њх так широко. Ќаприклад, нюхальний тютюн у св≥тл≥ загальноњ антитютюновоњ пропаганди приймати не зовс≥м коректно. ƒо того ж треба розум≥ти ≥ небезпеку цих засоб≥в: справа в тому, що концентрац≥€ токсичних речовин у такому тютюн≥ набагато вище, н≥ж у звичайних сигаретах , а це зб≥льшуЇ ризик захвор≥ти на рак у зл≥сного Ђнюхальникаї тютюну в п'€ть раз≥в. ÷икламен з ц≥Їњ точки зору, безперечно, безпечн≥ший. ј сучасн≥ технолог≥њ придумали б≥льш зручний спос≥б ц≥Їњ вит€жки Ч —инуфорте.

ѕри всьому тому, що чхати корисно ≥ в цей момент ви ЂскидаЇтеї в пов≥тр€ сотн≥ м≥кроб≥в ≥ бактер≥й, але там вони ≥ залишаютьс€, а њх п≥дхоплюють ≥нш≥ люди. “ому чхайте на здоров'€, але в носовичок або серветку.