” кого краще пам'€ть: у чолов≥к≥в або у ж≥нок?
” кого краще пам'€ть: у чолов≥к≥в або у ж≥нок?
” кого краще пам'€ть: у чолов≥к≥в або у ж≥нок?

Ќезважаючи на те, що чолов≥чу стать прийн€то вважати сильною, пам'€ть у чолов≥к≥в пом≥тно кульгаЇ в пор≥вн€нн≥ з ж≥ночою. ≤ нав≥ть в≥домий висл≥в «д≥воча пам'€ть», що п≥дкреслюЇ недовгов≥чн≥сть пам'€т≥ у ж≥нок, не вр€тував сильну половину людства в≥д невт≥шних результат≥в учених.

¬чен≥ з Ќорвезького ун≥верситету природничих та техн≥чних наук провели досл≥дженн€, €к≥ показали, що пам'€ть людських самц≥в поступаЇтьс€ ж≥ноч≥й.

ќтже, в Ќорвег≥њ було проведено масштабне довгострокове досл≥дженн€, метою €кого стало ви€вленн€ ранн≥х ознак в≥ковоњ демен≥ц≥≥ — старечого недоумства.

 ерував досл≥дженн€м професор …остейн ’олмен, €кий з 2006 по 2008 роки спостер≥гав за 48 000 людей у в≥ц≥ старше 20 рок≥в. ѕсихологи просили випробовуваних в≥дпов≥сти на к≥лька запитань, наприклад, €к важко њм буваЇ згадати чиЇ-небудь ≥м'€, под≥ю або дату, чи важко пригадуЇтьс€, що було р≥к тому, чи можуть вони пригадати детал≥ €коњ-небудь розмови ≥ т.п.

ƒосл≥дженн€ показало, що майже за вс≥ма пунктами анкети чолов≥ч≥ набагато част≥ше ж≥ночих демонстрували погану пам'€ть. “ак, у чолов≥к≥в набагато г≥рше пам'€ть на ≥мена, под≥њ, дати ≥ ≥нш≥ детал≥. ≤мена погано запам'€товують 86,5% ж≥нок ≥ 89,7% чолов≥к≥в, дати важко даютьс€ 64,7% ж≥нкам ≥ 74,9% чолов≥кам.

¬чен≥ висунули одразу к≥лька причин таких в≥дм≥нностей. ѕершою з них вчен≥ назвали те, що в опитуванн≥ вз€ли участь т≥льки т≥ чолов≥ки, €к≥ мають под≥бн≥ проблеми, а т≥, хто не скаржитьс€, не захот≥ли брати участь. јле перев≥рити под≥бне твердженн€ досить складно, схоже, що под≥бна заклопотан≥сть характерна ≥ дл€ ж≥нок, що вз€ли участь в опитуванн≥. ƒруге по€сненн€ Ч порушенн€ пам'€т≥ пов'€зано з ≥ншими хворобами (кур≥нн€, серцево-судинн≥ захворюванн€, п≥двищений тиск, г≥подинам≥€ ≥ надм≥рна вага). ¬с≥ ц≥ проблеми б≥льше поширен≥ серед чолов≥к≥в, н≥ж серед ж≥нок, €к≥ прид≥л€ють велику увагу здоровому способу житт€ ≥ здоров'ю взагал≥.

Ѕуло й таке припущенн€, що робота пред'€вл€Ї б≥льш висок≥ вимоги до розумовоњ роботи чолов≥к≥в, що накладаЇ в≥дбиток на њх пам'€ть. ” той же час в Ќорвег≥њ працюють б≥льше 80% ж≥нок ≥ навр€д чи до њх роботи пред'€вл€ютьс€ менш≥ вимоги, н≥ж до чолов≥чоњ.

ƒосл≥дженн€ так само показало, що з в≥ком пам'€ть пог≥ршувалас€, але не наст≥льки, €к прийн€то вважати: 50-р≥чн≥ чолов≥ки ≥ ж≥нки забудькуват≥ наст≥льки ж, €к ≥ 30-р≥чн≥. ѕри цьому вчен≥ п≥дкреслили, що вс≥ випадки забудькуватост≥ залишалис€ на допустимому р≥вн≥, а по-справжньому серйозн≥ проблеми були у 1,2% ж≥нок ≥ 1,6% чолов≥к≥в.

Ќа ступ≥нь забудькуватост≥ чолов≥к≥в ≥ ж≥нок впливала також осв≥та, р≥вень тривожност≥ ≥ депрес≥€: б≥льш забудькуват≥ ви€вилис€ т≥, хто мав г≥ршу осв≥ту або страждав в≥д нав'€зливого занепокоЇнн€. √оловний результат досл≥дженн€ зводитьс€ до того, що чолов≥ки просто б≥льш схильн≥ до забудькуватост≥. ѕо€снити це вченим поки не вдаЇтьс€.