’то б≥льш сприйн€тливий до болю?
’то б≥льш сприйн€тливий до болю?
’то б≥льш сприйн€тливий до болю?

 ожн≥й людськ≥й ≥стот≥ на планет≥ знайоме в≥дчутт€ ф≥зичного болю. явище це надзвичайно складне, а в учених колах дос≥ ведутьс€ суперечки, хто б≥льш чутливий до болю.

Ѕ≥ль Ї найстар≥шою в еволюц≥йному в≥дношенн≥ захисною реакц≥Їю орган≥зму. ¬≥н подаЇ сигнали про неблагополучч€ ≥ викликаЇ в≥дпов≥дну реакц≥ю орган≥зму, спр€мовану на усуненн€ болю.

ѕри численних досл≥дженн€х природи болю вчен≥ за допомогою складного скануванн€ мозку показали, що ж≥нки в≥дчувають б≥ль значно сильн≥ше, н≥ж чолов≥ки.

ќтж , сприйн€тт€ болю сприймаЇтьс€ по-р≥зному ж≥ночим ≥ чолов≥чим мозком. ƒосл≥дницька група з Ћондона ≥ япон≥њ п≥д кер≥вництвом професора јз≥за  асим вивчила д≥€льн≥сть ≥ реакц≥њ мозку в оч≥куванн≥ ≥ обробц≥ болю у 16 чолов≥к≥в ≥ 16 ж≥нок. ”часниками досл≥дженн€ стали здоров≥ добровольц≥, €ким сказали, що крих≥тна капсула буде розширена в стравоход≥, що викличе синдром роздратованого кишечника. ” пер≥од п≥дготовки до процедури в мозку ж≥нок було менше активност≥ в област€х, €к≥ в≥дпов≥дають за бо€знь процесу, ≥ б≥льше активност≥ в област€х, пов'€заних з п≥дготовкою ≥ плануванн€м д≥њ, щоб спробувати уникнути майбутнього болю. ј от у чолов≥к≥в почутт€ страху було переважним саме п≥д час оч≥куванн€ болю. ѕ≥д час хворобливих под≥й була пом≥чена протилежна реакц≥€ у чолов≥к≥в. ” њхньому мозку, на в≥дм≥ну в≥д ж≥ночого, велика активн≥сть з'€вл€лас€ в област€х, що в≥дпов≥дн≥ за обробку емоц≥й ≥ в≥дчутт€ болю.

«араз потр≥бн≥ подальш≥ досл≥дженн€ дл€ оц≥нки кл≥н≥чноњ значущост≥ цих висновк≥в ≥ дл€ визначенн€, чи може це досл≥дженн€ допомогти в зд≥йсненн≥ терап≥њ.

¬≥домо, що практично кожна п'€та людина страждаЇ шлунково-кишковими розладами, такими €к диспепс≥њ ≥ синдром роздратованого кишечника, в≥д €ких ж≥нки страждають в три рази сильн≥ше чолов≥к≥в. ’рон≥чними Ї так≥ симптоми €к б≥ль у живот≥, здутт€, запори або д≥аре€. як правило, при цьому використовуютьс€ антидепресанти ≥ болезаспок≥йлив≥ препарати, але часто вони погано контролюють симптоми.

ƒо ц≥кавого висновку прийшли американськ≥ медики: замр≥€н≥ натури б≥льш чутлив≥ до болю, н≥ж з≥бран≥ ≥ сконцентрован≥. –езультати нового досл≥дженн€ показали, що люди, €к≥ вм≥ють ч≥тко фокусувати свою увагу на певних в≥дчутт€х, менш сприйн€тлив≥ до сильних болей. ¬чен≥ за€вили, що така р≥зниц€ в сприйн€тт≥ залежить в≥д ≥ндив≥дуальних особливостей структури головного мозку.

Ѕуло ви€влено, що р≥зниц€ в к≥лькост≥ с≥роњ речовини безпосередньо впливаЇ на здатн≥сть св≥домо притупл€ти хвороблив≥ в≥дчутт€ або майже не в≥дчувати њх завд€ки низькому больовому порогу.

¬ експеримент≥ вз€ли участь 116 добровольц≥в. ѓм нагр≥вали д≥л€нку шк≥ри на руц≥ або ноз≥ до 50 —°. ѕ≥сл€ цього вс≥м њм робили ћ–“, щоб заф≥ксувати реакц≥ю головного мозку на б≥ль.

¬и€вилос€, що випробовуван≥, що в≥дчули б≥льше неприЇмн≥ в≥дчутт€, мали менше с≥роњ речовини в д≥л€нках мозку, що в≥дпов≥дають за контроль уваги, задумлив≥сть ≥ мр≥йлив≥сть.

¬чен≥ в≥дзначили, що надал≥ заф≥ксован≥ види структурних в≥дм≥нностей можуть л€гти в основу б≥льш досконалих ≥нструмент≥в дл€ д≥агностики, класиф≥кац≥њ, л≥куванн€ ≥ нав≥ть проф≥лактики головних бол≥в ≥ ≥нших неприЇмних в≥дчутт≥в.