Ќав≥що людин≥ сльози?
Ќав≥що людин≥ сльози?

—льози на очах можуть розпов≥сти багато про що: про душевний б≥ль, про ф≥зичний б≥ль або просто бути симптомом очного захворюванн€. “ак що ж викликаЇ у нас сльози ≥ що вони €вл€ють собою?

—льози д≥йсно можуть бути р≥зними: одн≥ ллютьс€ в≥д болю, отриманого п≥д час забитт€, а ≥нш≥ просто в≥д р≥занн€ цибул≥. ” той же час сл≥зна р≥дина необх≥дна дл€ п≥дтримки нормальноњ функц≥њ очей. —льози зволожують поверхню очного €блука, забезпечують гладк≥сть ≥ чистоту рог≥вки, механ≥чно видал€ють м≥кроби ≥ чужор≥дн≥ т≥ла. ј ще сльози м≥ст€ть речовину л≥зоцим що маЇ бактерицидну д≥ю.

«доров≥ оч≥ мають прозор≥ сльози, €к≥ мають слабко лужню реакц≥ю, вони м≥ст€ть 99% води, близько 0,1% б≥лка ≥ близько 0,8% м≥неральних солей, що й по€снюЇ њх солоний смак. ” норм≥ прот€гом доби вид≥л€Їтьс€ близько одного куб≥чного сантиметра сл≥зноњ р≥дини.

” механ≥зм≥ сльозоточ≥нн€ беруть участь маленьк≥ залози, розс≥€н≥ в слизов≥й оболонц≥ пов≥к, ≥ велик≥ залози, розм≥ром з мигдальний гор≥х, що розташовуЇтьс€ п≥д верхньо-зовн≥шн≥м краЇм орб≥ти.

ƒл€ зволоженн€ очей досить т≥Їњ к≥лькост≥ р≥дини, €ку вид≥л€ють маленьк≥ залози. јле €кщо око п≥ддаЇтьс€ механ≥чному роздратуванню або запальному процесу причому не т≥льки в оц≥, а й у навколишн≥х його д≥л€нках, або в нос≥, на мороз≥, в≥тр≥, п≥д впливом емоц≥йних ≥ нервово-псих≥чних фактор≥в, починаЇтьс€ р€сне сльозовид≥ленн€ — вступаЇ в д≥ю велика сл≥зна зал≥за ≥ з'€вл€ютьс€ велик≥ сльози.

ѕри порушенн≥ секрец≥њ сл≥зних залоз може спостер≥гатис€ сльозоспусканн€, що може бути ознакою порушенн€ сльозовив≥дного апарату. јле буваЇ й так, що секрец≥€ сл≥з недостатн€, наприклад, у ж≥нок в кл≥мактеричному пер≥од≥, при захворюванн≥ самоњ залози, њњ травм≥ ≥ запальних процесах.

Ќедол≥к сл≥з викликаЇ в≥дчутт€ сухост≥ або стороннього т≥ла в оц≥, в цьому випадку зб≥льшуЇтьс€ ймов≥рн≥сть ≥нф≥куванн€, а коли очне €блука погано змазано, це в к≥нцевому рахунку може спричинити за собою зниженн€ зору.

“ак чому ж все-таки ми плачемо, отримуючи хвороблив≥ в≥дчутт€? —права в тому, що вони теж Ї подразниками, причому €к природного характеру, так ≥ штучного. ƒо першого, наприклад, можна в≥днести зубний б≥ль, до штучного - почутт€ образи або втрати. ѕо€снюЇтьс€ це тим, що сл≥зна крапл€ м≥стить гормон, що в≥дпов≥даЇ за реакц≥ю на емоц≥њ. ћи добре знаЇмо, що кр≥м реакц≥њ на б≥ль, може трапитис€ ≥ реакц≥€ на рад≥сть чи розлуку, коли ми теж плачем.

ƒо реч≥, у новонароджених в перш≥ м≥с€ц≥ житт€ сльози не течуть. як би вони не плакали, оч≥ залишаютьс€ сухими, так €к функц≥ональний зв'€зок нервовоњ системи та сл≥зноњ залози ще не встановлений.