ўе одне нагадуванн€ про мастопат≥ю
ўе одне нагадуванн€ про мастопат≥ю
ўе одне нагадуванн€ про мастопат≥ю

—лово «мастопат≥€» дл€ багатьох ж≥нок маЇ загрозливе значенн€. Ќе дивно, адже в останн≥ роки випадк≥в захворювань мастопат≥Їю стаЇ все б≥льше, а в де€ких випадках вона переходить в рак грудей.

Ќа жаль, д≥агноз Ђмастопат≥€ї у наш≥ дн≥ загрожуЇ не т≥льки ж≥нкам кл≥мактеричного в≥ку, €к було ще недавно, але зустр≥чатис€ в≥н може нав≥ть у п'€тнадц€тир≥чних д≥вчат.

¬ласне мастопат≥€ €вл€Ї собою добро€к≥сн≥ утворенн€ молочноњ залози, €к≥ можуть пер≥одично виникати, рости, зменшуватис€ ≥ зникати. ќднак вони можуть стати ≥ першими пров≥сниками розвитку зло€к≥сних пухлин. « ц≥Їњ причини ж≥нки, €к≥ страждають на мастопат≥ , в≥днос€тьс€ до групи ос≥б з п≥двищеним ризиком ракових захворювань ≥ повинн≥ спостер≥гатис€ в онколога.

якщо говорити про ймов≥рн≥сть переродженн€, то вона не так вже висока: одне утворенн€ з дес€ти ви€вл€Їтьс€ зло€к≥сним. јле ≥снуванн€ ц≥Їњ небезпеки не даЇ право нав≥ть у юному в≥ц≥ безв≥дпов≥дально ставитис€ до свого здоров'€.

¬се це робить обов'€зковими самообстеженн€ молочних залоз вже з 14–15 рок≥в, а не чекати, коли б≥ль стане таким, що л≥карев≥ залишитьс€ т≥льки розвести руками. —ьогодн≥ будь-€ка ж≥ноча консультац≥€, пол≥кл≥н≥ка, л≥карн€ ≥нформують про прийоми обстеженн€ власних грудей. јле €кщо дос≥ ви не зустр≥чалис€ з такою пам'€ткою, то радимо вз€ти на озброЇнн€ так≥ нескладн≥ поради:

1. ¬станьте пр€мо перед дзеркалом. ”важно подив≥тьс€ на своњ молочн≥ залози ≥ в≥дзначте, чи немаЇ на них будь-€ких випинань, вт€гненн€ або ≥нших порушень форм, потемн≥нн€ окремих д≥л€нок шк≥ри грудей, особливо соска, його вт€гненн€. ѕоверн≥тьс€ вп≥воберта ≥ огл€ньте праву ≥ л≥ву залозу.

2. «аклад≥ть руки за голову ≥ в такому положенн≥ знову огл€ньте груди пр€мо та у п≥воберта.

3. ѕравою долонею обмацайте л≥ву молочну залозу на на€вн≥сть ущ≥льнень. “очно так обмацайте праву залозу л≥вою долонею.

4. Ћ€жте на спину, заклавши праву руку за голову, а долонею л≥воњ руки обмацайте праву залозу. “е ж саме зроб≥ть з л≥вою.

ƒану процедуру необх≥дно проводити щом≥с€чно у пер≥од максимального гормонального спокою (п≥сл€ зак≥нченн€ м≥с€чних або незадовго до них). ѕри ви€вленн≥ вид≥лень з соск≥в, затверд≥нь, пухлини в молочн≥й залоз≥ або пахвов≥й област≥, вт€гненн€ шк≥ри або соска — негайно зверн≥тьс€ до л≥кар€. “акож насторожити повинн≥ ≥ наступн≥ симптоми: б≥ль у груд€х, надпл≥чч≥, плеч≥ або пахвов≥й област≥, почутт€ розпиранн€, набуханн€, т€жкост≥ в молочних залозах.

јле нав≥ть за в≥дсутност≥ вс≥х цих симптом≥в необх≥дно регул€рно (особливо п≥сл€ 40 рок≥в) проводити д≥агностику за допомогою сучасноњ апаратури. јдже неприЇмн≥ симптоми можуть ≥ не з'€витис€, але при цьому часто хвороба прогресуЇ. —учасна апаратура здатна ви€вити хворобу на самих ранн≥х стад≥€х, коли ще нав≥ть не намацати вузлика пальц€ми. Ќаст≥льки ранн€ д≥агностика значно п≥двищуЇ шанси повного л≥куванн€.

∆≥нки, береж≥ть себе!