ўо ви знаЇте про ех≥нокок?
ўо ви знаЇте про ех≥нокок?

Ќаша планета — багатонаселений гуртожиток, в €кому по сус≥дству з нами живуть не т≥льки мил≥ тварини, але ≥ м≥кроскоп≥чн≥, та дуже небезпечн≥ паразити, здатн≥ викликати страшн≥ захворюванн€, наприклад, ех≥нокок. «араженн€ ех≥нококом загрожуЇ самими страшними насл≥дками, а тому наше завданн€ Ч навчитис€ не допускати його в орган≥зм.

ƒоросл≥ глисти-ех≥нококки живуть в кишечнику багатьох хижих ≥ домашн≥х тварин Ч собак, к≥шок, свиней, вовк≥в, лисиць ≥ т.д. —ам глист Ч це невеликий хробак довжиною 2–5 мм. ѕром≥жними господар€ми ех≥нокока Ї домашн≥ чи дик≥ тварини, €йц€ глиста разом з калом вивод€тьс€ з њх орган≥зму в землю або на шерсть.

«араженн€ людини в≥дбуваЇтьс€ при ковтанн≥ €Їць з брудних рук п≥сл€ контакту з землею, погладжуванн€ тварин, з погано вимитих овоч≥в або фрукт≥в ≥ т.п. ” кишечнику людини з €Їць вивод€тьс€ личинки. Ќебезпека пол€гаЇ в тому, що маленьк≥ личинки проникають в ст≥нку кишечника, в розташован≥ там вени та кров'ю рознос€тьс€ по вс≥х органах. ‘ах≥вц≥ вважають, що в 70% випадк≥в личинки ос≥дають в печ≥нц≥, в 20% Ч в леген€х, а в 10% Ч у будь-€кому орган≥ в≥д головного мозку до к≥сток. “обто личинки можуть ви€витис€ в будь-€кому м≥сц≥ орган≥зму, але в дорослих глист≥в вони перетворюютьс€.

ќс≥даючи в €кому-небудь орган≥, личинки утворюють ех≥нококовий м≥хур, €кий прот€гом м≥с€ц€ може дос€гти в д≥аметр≥ 5 см.

” чому небезпека ех≥нокока?

ѕ≥дступн≥сть цього вкрай неприЇмного захворюванн€ в тому, то довгий час воно прот≥каЇ без симптом≥в, а в €кийсь момент м≥хур може неспод≥вано прорватис€, наприклад, в≥д травми. « роз≥рваного м≥хура у великих к≥лькост€х вит≥каЇ отруйна р≥дина з великою к≥льк≥стю личинок. ÷е може призвести до смертельно небезпечних ускладнень: шок, перитон≥т, абсцес, гн≥йний плеврит, перикардит. ¬илившис€ з м≥хура, личинки потрапл€ють у вени ≥ з кров'ю рознос€тьс€ по всьому орган≥зму, утворюючи нов≥ м≥хури.

ƒ≥агностика ех≥нокока утруднюЇтьс€ тим, що м≥хури дуже складно в≥др≥знити в≥д метастаз раку. ѕриблизно в половин≥ випадк≥в ех≥нокока печ≥нки рентген≥вськ≥ зн≥мки показують характерне ущ≥льненн€, а от при ех≥нококу легень такого ущ≥льненн€ не видно. ” р≥дк≥сних випадках захворюванн€ можна встановити за допомогою ”«ƒ, рентгену,  “ або яћ–.

ћало що даЇ ≥ анал≥з кров≥. Ѕ≥льше того, так≥ досл≥дженн€ робл€ть у р≥дк≥сних кл≥н≥ках, а от тварини оточують нас всюди.

ƒл€ д≥агностики захворюванн€ х≥рурги й онкологи найб≥льше дов≥р€ють м≥кроскоп≥чному досл≥дженню. ѕри цьому треба пам'€тати, що ех≥нококовий м≥хур протикати н≥ в €кому раз≥ не можна! ѕомилкою може стати ≥ призначенн€ х≥м≥отерап≥њ або опром≥ненн€.

як уникнути ех≥нокока?

ўе рад€нський гельм≥нтолог ќлександр ќлександрович ѕарамонов зазначав, що дуже важливо дл€ виключенн€ ех≥нокока перев≥р€ти здоров'€ собак ≥ к≥шок, а в раз≥ необх≥дност≥ проводити видаленн€ з них черв'€к≥в-паразит≥в, не допускати, щоб домашн≥ тварини поњдали н≥чого зайвого на вулиц≥ ≥ обов'€зково дотримуватис€ правил особистоњ г≥г≥Їни!