¬чен≥ знайшли причину раку
¬чен≥ знайшли причину раку

ќнколог≥чн≥ захворюванн€ за своњм швидким поширенн€м приймають з кожним роком все б≥льш загрозливих позиц≥њ. ¬чен≥ всього св≥ту прот€гом багатьох дес€тил≥ть намагаютьс€ знайти причину, по €к≥й в людському орган≥зм≥ розвиваютьс€ раков≥ кл≥тини. ¬же в XXI стол≥тт≥ були дос€гнут≥ де€к≥ усп≥хи в л≥куванн≥ раку. ѕроте людство мучитьс€ в здогадах, за що йому д≥сталас€ ц€ невил≥ковна ≥ страшна хвороба?

¬≥дпов≥сти на це питанн€ бралис€ багато вчених-медик≥в.  ≥лька рок≥в тому британськ≥ вчен≥ д≥йшли висновку, що причина п≥двищеноњ уразливост≥ сучасних людей перед обличч€м генетичних хвороб криЇтьс€... в занадто обмеженому кол≥ партнер≥в дл€ спаровуванн€ серед предк≥в, що жили м≥льйони рок≥в тому.

” ход≥ досл≥дженн€ вчен≥ пор≥вн€ли генн≥ зразки б≥льше тис€ч≥ людей з в≥дпов≥дними наборами ген≥в у шимпанзе дл€ оц≥нки к≥лькост≥ генетичних мутац≥й, €к≥ випробували ц≥ два види за всю ≥стор≥ю з т≥Їњ пори, коли вони розвинулис€ в загального предка-гом≥н≥да, приблизно 6 млн. рок≥в тому. ƒл€ пор≥вн€нн€ було проведено досл≥дженн€ й ≥нших под≥бних т≥сно пов'€заних вид≥в Ч щур≥в ≥ мишей.

¬и€вилос€, що в≥др≥зки в ƒЌ  людини ≥ шимпанзе м≥ст€ть б≥льше 140 невиг≥дних мутац≥й, а це набагато перевищуЇ оч≥куваний р≥вень, ≥ набагато б≥льше т≥Їњ к≥лькост≥ збережених генетичних мутац≥й, що було нараховано у випадку з гризунами. ѕри цьому походженн€ мутац≥й по€снюЇтьс€ природними причинами, але це робить ≥ шимпанзе, ≥ людей б≥льш сприйн€тливими до хвороб, в основ≥ €ких лежать генетичн≥ причини, в тому числ≥ ≥ рак.

¬чен≥ стверджують, що високий р≥вень мутац≥й по€снюЇтьс€ тим, що загальний предок гом≥н≥д≥в в €кийсь момент пройшов еволюц≥йне Ђвузьке м≥сцеї, коли загальна к≥льк≥сть наших предк≥в скоротилос€ до 10 тис€ч особин. ÷е спри€ло тому, що процес придушенн€ руйн≥вних мутац≥й шл€хом природного в≥дбору серед найб≥льш пристосованих до житт€ партнер≥в був утруднений ≥ упов≥льнений. ўо стосуЇтьс€ щур≥в ≥ мишей, то вони завжди представл€лис€ великою чисельн≥стю, що зробило њх менш сприйн€тливими до генетичних захворювань.

ƒосл≥дники в≥дзначають, що даний феномен можна пор≥вн€ти з тими генетичними проблемами, €к≥ в≥дчувають види з особинами, що допускають м≥жродинне схрещуванн€, що €вл€Ї собою серйозну небезпеку ≥ може нав≥ть стати причиною виродженн€ ≥ вимиранн€.

Ђѕроцес характерний дл€ вс≥х вид≥в з пор≥вн€но невеликими попул€ц≥€ми, Ч по€снюЇ јдам ≈йр-¬олкер (Adam Eyre-Walker), член групи досл≥дник≥в з ”н≥верситету —ассекса. Ч јле ми певно змогли свого часу уникнути зовс≥м вже сумного результату завд€ки на€вност≥ дек≥лькох виг≥дних мутац≥й, €к≥ були дуже усп≥шн≥ в функц≥ональному сенс≥ Ч таких, наприклад, що призвели до зб≥льшенн€ розм≥р≥в мозку ≥ розвитку мовних зд≥бностейї.

” той же час учений посп≥шаЇ заспокоњти, додаючи, що з де€ких п≥р процес генетичного виродженн€ людей припинений за рахунок величезноњ експанс≥њ загальносв≥товоњ людськоњ попул€ц≥њ, але де€к≥ насл≥дки тих давн≥х под≥й ми приречен≥ в≥дчувати на соб≥ завжди, на жаль.


17.10.2013