„им корисн≥ прогул€нки п≥д сонцем?
„им корисн≥ прогул€нки п≥д сонцем?
„им корисн≥ прогул€нки п≥д сонцем?

 ожна мама знаЇ, наск≥льки важливий в≥там≥н D у формуванн≥ дит€чого скелета. ѕри достатн≥й його к≥лькост≥ малюк над≥йно захищений в≥д рах≥ту. ќднак не т≥льки к≥сткам потр≥бна ц€ корисна речовина, дарована сон€чними промен€ми, але також ≥ товстому кишечнику.

ƒосл≥дженн€ показали, що регул€рне надходженн€ в орган≥зм в≥там≥ну D ≥стотно знижуЇ ризик захворюванн€ на рак ободовоњ кишки.  р≥м того, в≥там≥н D або 10–15-хвилинне перебуванн€ на сонц≥ — хороша проф≥лактика таких небезпечних захворювань €к ревматоњдний артрит ≥ розс≥€ний склероз.

як в≥домо, в≥там≥н D може синтезуватис€ орган≥змом п≥д впливом ультраф≥олетових промен≥в. ≤ншими словами, щоденний прийом в≥там≥ну D або 10-хвилинна прогул€нка п≥д сонцем без захисних засоб≥в Ч найефективн≥ша проф≥лактика раку. ќднак сл≥д пам'€тати, що тривале перебуванн€ на сонц≥ (б≥льше 3Ц5 годин) спри€Ї по€в≥ оп≥к≥в, а також п≥двищуЇ ризик онколог≥чних захворювань.

ƒосл≥дники з медичного центру ѕортленда (¬≥рг≥н≥€) встановили, що в≥там≥н D на третину знижуЇ ймов≥рн≥сть розвитку в ободов≥й кишц≥ пол≥п≥в, €к≥ можуть переродитис€ в рак. ”чен≥ поки не можуть по€снити механ≥зм його д≥њ, але припускають, що в≥там≥н D перешкоджаЇ ≥нтенсивному розмноженню кл≥тин кишечника.

—при€тливими факторами раку Ї надм≥рна вага ≥ зловживанн€ жирною њжею. ѕол≥пи в три рази част≥ше утворюютьс€ у чолов≥к≥в, €к≥ б≥льше чотирьох раз≥в на тиждень њд€ть €ловичину, свинину або баранину. ¬исокому ризику пол≥позу схильн≥ ≥ курц≥. “ак≥ дан≥ показало досл≥дженн€, проведене на 3100 л≥тн≥х людей.

ѕроблема раку ободовоњ ≥ пр€моњ кишки вивчаЇтьс€ вченими не з порожнього ц≥кавост≥: з кожним роком це захворюванн€ реЇструЇтьс€ все част≥ше. ўор≥чно воно розвиваЇтьс€ у 135 000 американц≥в ≥ стаЇ причиною смерт≥ 55 000 чолов≥к.

¬ ”крањн≥ онкозахворюванн€ шлунково-кишкового тракту пос≥дають перше м≥сце серед онкозахворювань по локал≥зац≥њ Ч 27% (50 000 чолов≥к). ѕри цьому встановлено, що здоровий спос≥б житт€ зменшуЇ ризик розвитку раку в 3 рази.

ќтже, в≥там≥н D, що отримуЇтьс€ п≥д час прогул€нок на сонц≥, Ї над≥йною проф≥лактикою небезпечноњ недуги. Ќе дарма при деф≥цит≥ ц≥Їњ ц≥нноњ речовини л≥кар≥ рекомендують гул€ти на сонц≥.

¬ажливо знати, що в≥там≥ни групи D Ї ≥ в рослинних орган≥змах. «елен≥ частини рослин м≥ст€ть ергостерин, €кий Ї пров≥там≥ном ергокальциферолу. ¬исокий вм≥ст ергостерину знаходитис€ в др≥жджах.

јле нав≥ть €кщо ви приймаЇте препарати, що м≥ст€ть в≥там≥н D, все одно важливо гул€ти п≥д сонцем, тому що п≥д д≥Їю ультраф≥олетового св≥тла пров≥там≥н D перетворюЇтьс€ в активно д≥ючий в≥там≥н D. ј особливо важливий в≥там≥н D д≥т€м, л≥тн≥м люд€м, ≥ тим, хто працюЇ в умовах нестач≥ сон€чного св≥тла: шахтар≥, п≥дводники, учасники експедиц≥й за ѕол€рне коло.