Ћ≥ки-обманщики
Ћ≥ки-обманщики

–озгл€даючи аптечн≥ полиц≥, можна подумати, що медицин≥ в≥дом≥ л≥карськ≥ препарати в≥д ус≥х хвороб. јле тут ≥ криЇтьс€ вс€ небезпека: виробництво л≥к≥в — всього лише б≥знес, незважаючи на рекламн≥ гасла про турботу про наше здоров'€.

як показали досл≥дженн€ американського FDA (”правл≥нн€ контролю €кост≥ харчових продукт≥в ≥ л≥к≥в), б≥льш≥сть л≥карських засоб≥в насправд≥ н≥чого не л≥кують, а часто ≥ навпаки Ч кал≥чать.

јмериканський досл≥дник јндрю „етл≥ у своњй книз≥ «ѕроблемн≥ л≥ки» нав≥в де€к≥ документальн≥ св≥доцтва про те, що чотири з п'€ти протид≥арейних препарат≥в на ринку не мають н≥€коњ ц≥нност≥ при л≥куванн≥ гостроњ д≥арењ; 50% вс≥х протид≥арейних продукт≥в м≥ст€ть непотр≥бн≥ протим≥кробн≥ л≥ки; б≥льше 80% вс≥х препарат≥в в≥д кашлю ≥ нежит≥ м≥ст€ть неефективн≥ ≥нгрид≥Їнти, €к≥ викликають шк≥длив≥ поб≥чн≥ ефекти; один з трьох анальгетик≥в Ї комб≥нованим продуктом, що може призвести до нирковоњ недостатност≥, а один з п'€ти м≥стить потенц≥йно шк≥длив≥ ≥нгред≥Їнти.

ќсобливе м≥сце в досл≥дженн≥ вид≥лили в≥там≥нам. Ќезалежн≥ досл≥дженн€ показали, що б≥льше 80% вс≥х в≥там≥нних препарат≥в не можна рекомендувати до використанн€, б≥льше 60% з них мають показанн€, не п≥дтверджен≥ доказами; в 40% м≥ст€тьс€ не≥снуюч≥ або неефективн≥ ≥нгред≥Їнти; 50% мають нерац≥ональну формулу, а ще 50% пропонують в надм≥рн≥й доз≥.

ўе в к≥нц≥ минулого стол≥тт€ в≥домий л≥кар, академ≥к Ѕорис ¬отчал, попереджав: Ђћи живемо у в≥к безпечноњ х≥рург≥њ ≥ все б≥льш небезпечноњ л≥карськоњ терап≥њї. Ѕути може, ц≥ слова змус€ть нас в≥двикнути в≥д заклик≥в нав'€зливоњ ​​реклами ≥ бачити у вс≥х красиво пропонованих л≥ках т≥льки друз≥в.

¬арто також нагадати, що реклама медикамент≥в у б≥льшост≥ крањн заборонена. ћ≥н≥стерства охорони здоров'€ ≥нших крањн заборон€ють пропонувати споживачев≥ л≥ки, €к≥ йому просто не показан≥. «ате у нас Ђзаспок≥йливаї реклама про чудод≥йн≥ препарати, просто л≥зе у вуха ≥ потрапл€Ї на оч≥ на кожному роз≥: про чудод≥йний арб≥дол, €кий не впустить в≥рус грипу у ваш орган≥зм, про чар≥вний ¬≥з≥н, €кий зробить ваш погл€д €сним ≥ гострим, про р€т≥вний ренн≥, €кий моментально полегшить стражданн€ при печ≥њ, про незам≥нний мезим-форте, €кий допоможе вашому шлунку впоратис€ з будь-€кою к≥льк≥стю њж≥. ÷ей список можна продовжувати без зупинки, ≥ майже вс≥ його складов≥ Ч л≥ки, невизнан≥ за кордоном, а тому усп≥шно реал≥зован≥ в наших аптеках. √оловне - красиво прикрасити його ≥ скласти хвалебний сп≥ч, а дов≥рливий народ швидко це проковтне, €кщо ще й всел€ти йому про корисн≥сть к≥лька раз≥в в день.

ќсобливо гостро сьогодн≥ стоњть питанн€ дит€чоњ фармаколог≥њ. ¬ќќ« зробила ц≥кавий висновок: щор≥чно в св≥т≥ витрачаЇтьс€ м≥ль€рд долар≥в на покупку непотр≥бних л≥к≥в дл€ д≥тей в≥д проносу, кашлю та застуди. ѕричому одн≥ з них марн≥, ≥нш≥ потенц≥йно небезпечн≥. якщо у вашому будинку Ї малюк, пам'€тайте, що в≥н не маленький дорослий, €кий може застосовувати й Ђдоросл≥ї л≥ки, але в менш≥й доз≥. ƒит€чий орган≥зм потребуЇ особливого п≥дходу в л≥куванн≥, ≥ особливих препарат≥в.

—ьогодн≥ в ”крањн≥ близько 20 тис. л≥к≥в, у Ќ≥меччин≥ њх всього 12 тис., а шведи обход€тьс€ 2,5 тис. препаратами. ћоже бути, вони менше хвор≥ють?†