–отав≥русна ≥нфекц≥€, або Ђшлунковий грипї
–отав≥русна ≥нфекц≥€, або Ђшлунковий грипї
–отав≥русна ≥нфекц≥€, або Ђшлунковий грипї

—еред в≥домих сучасних ≥нфекц≥йних захворювань останн≥м часом часто згадуЇтьс€ «кишковий грип» або Ђшлунковий грипї, в≥домий в медицин≥ €к ротав≥русна ≥нфекц≥€.

–отав≥русна ≥нфекц≥€ — одна з форм гостроњ кишковоњ ≥нфекц≥њ, збудником €коњ Ї –отав≥рус людини з роду Rotavirus. —хильн≥ до захворюванн€ люди в будь-€кому в≥ц≥, але найчаст≥ше хвор≥ють д≥ти. ” розвинених крањнах ротав≥рус Ї винуватцем близько половини вс≥х кишкових розлад≥в у д≥тей до двох рок≥в. ” б≥льш старших д≥тей в 90% випадк≥в в кров≥ ви€вл€ютьс€ против≥русн≥ антит≥ла, що говорить про широке поширенн€ ≥нфекц≥њ.

’арактеризуЇтьс€ Ђкишковий грипї симптомами загальноњ ≥нтоксикац≥њ, ураженн€м шлунково-кишкового тракту, дег≥дратац≥Їю. ќсновн≥ симптоми ротав≥русу - р≥зке п≥двищенн€ температури, €скраво-жовтий п≥нистий стул, пост≥йний пронос, метеоризм, гучне бурчанн€ в живот≥ ≥ вс≥ в≥дом≥ про€ви застуди, €к≥ не завжди можуть про€вл€тис€. “ак, ≥нод≥ кашель, нежить, анг≥на про€вл€ютьс€ ще до того, €к хворий вир≥шив, що у нього проблеми з≥ шлунком, €к ускладненн€ грипу.

ƒосв≥дчений л≥кар може визначити хворобу за симптомами, проте у випадку з маленькими д≥тьми л≥куванн€ вимагаЇ попереднього анал≥зу калу на ротав≥рус.

–отав≥русна ≥нфекц≥€ надзвичайно заразна, а тому дуже поширена. ѕоловина вс≥х кишкових ≥нфекц≥й пов'€зана саме з нею. ƒжерелом найчаст≥ше служить хвора людина або здоровий в≥русонос≥й. –озмножуЇтьс€ в≥рус у кл≥тинах слизовоњ оболонки шлунково-кишкового тракту ≥ вид≥л€Їтьс€ з калом. «аразитис€ ротавирусом можна з перших дн≥в хвороби, в≥рус починаЇ вид≥л€тис€ вже через 12 годин п≥сл€ зараженн€. ј основним механ≥змом передач≥ Ї њжа ≥ брудн≥ руки, некип'€чена вода, а також звичайний пов≥тр€но-крапельний шл€х передач≥.

–отав≥рус дуже ст≥йкий ≥ становить небезпеку дл€ вс≥х, хто контактуЇ з хворим. ќднак найб≥льш схильн≥ до зараженн€ люди з ослабленим ≥мун≥тетом, т≥, хто страждаЇ хрон≥чними захворюванн€ми ≥ т≥, що нещодавно перенесли €кесь захворюванн€. ƒл€ таких людей ротав≥рус може обернутис€ серйозним ускладненн€м у вигл€д≥ хрон≥чного захворюванн€ або сильним зневодненн€м орган≥зму.

ѕридбати ≥мун≥тет в≥д ротав≥русу можна, перехвор≥вши њм не один раз. ƒл€ проф≥лактики необх≥дно дотримуватис€ суворих правил г≥г≥Їни, хоча ≥ це не може дати стов≥дсотковоњ гарант≥њ захисту в≥д зараженн€. ™диним пор€тунком, €к ≥ при грип≥, може стати вакцина, над €кою вже зак≥нчують випробуванн€ вчен≥ ≥ об≥ц€ють, що незабаром вона повинна буде з'€витис€.

Ћ≥куванн€ Ђкишкового грипуї не пол€гаЇ в €к≥йсь специф≥чн≥й терап≥њ, л≥кар≥ лише допомагають орган≥зму справитис€ з хворобою. ¬се л≥куванн€ повинне проходити на тл≥ сувороњ д≥Їти, в основному складаЇтьс€ з кисломолочних продукт≥в, р≥дких каш на вод≥, б≥лих сухар≥в ≥ м≥цному несолодкому чањ. ј ось незбиране молоко, чорний хл≥б, цукор, сир≥ фрукти ≥ овоч≥ протипоказан≥ при Ђшлунковому грип≥ї.

«азвичай симптоми ротав≥русноњ ≥нфекц≥њ проход€ть за 5–6 дн≥в, незважаючи на це ще прот€гом двох тижн≥в хворий вважаЇтьс€ заразним ≥ в≥д нього вимагаЇтьс€ дотриманн€ карантину.