–еакц≥€ ћанту: робити чи не робити?
–еакц≥€ ћанту: робити чи не робити?
–еакц≥€ ћанту: робити чи не робити?

” дит€чих установах зараз прийн€то брати дозв≥л у батьк≥в дл€ проведенн€ проби ћанту. Ѕатьки, у свою чергу, ви€вл€ютьс€ в ситуац≥њ вибору — робити чи не робити. ѓх можна зрозум≥ти, адже в засобах масовоњ ≥нформац≥њ не раз говорилос€ про траг≥чн≥ випадки, що сталис€ п≥сл€ даноњ процедури. —пробуЇмо з'€сувати, що таке реакц≥€ ћанту ≥ чи потр≥бна вона.

–еакц≥€ ћанту Ч це основний метод проф≥лактичного обстеженн€ д≥тей на туберкульоз, свого роду ≥мунолог≥чний тест, €кий показуЇ, чи Ї в орган≥зм≥ туберкульозна ≥нфекц≥€ чи н≥.

Ѕуквально реакц≥€ ћанту Ч це реакц≥€ орган≥зму на введенн€ туберкул≥ну.  ожен з нас в дитинств≥ неодноразово проходив через цю процедуру ≥ пам'€таЇ, що у м≥сц≥ введенн€ препарату в шк≥ру виникаЇ специф≥чне запаленн€, здутт€ або почервон≥нн€. “ака реакц≥€ виникаЇ внасл≥док ≥нф≥льтрац≥њ л≥мфоцит≥в. “обто фрагменти м≥кобактер≥й €к би прит€гують до себе л≥мфоцити з прол€гають поблизу кровоносних судин шк≥ри. ќднак в реакц≥ю вступають не вс≥ л≥мфоцити, а лише т≥, €к≥ вже заражен≥ паличкою  оха. ” тому випадку, €кщо орган≥зм вже мав можлив≥сть познайомитис€ з реальною м≥кобактер≥Їю туберкульозу, то таких л≥мфоцит≥в буде б≥льше, а запаленн€ буде б≥льш ≥нтенсивним. ” такому випадку реакц≥€ буде визначена €к «позитивна». ¬им≥рюючи л≥н≥йкою д≥аметр папули, л≥кар≥ оц≥нюють напружен≥сть ≥мун≥тету до туберкульозноњ палички. ѕрост≥ше кажучи, реакц≥€ орган≥зму на туберкул≥н можна назвати алерг≥Їю.

Ќаск≥льки нешк≥длива туберкул≥нова проба?

“уберкул≥н з д≥агностичною метою застосовуЇтьс€ досить давно, однак механ≥зм його д≥њ вс≥ ц≥ роки залишаЇтьс€ сп≥рним. ƒо цих п≥р вчен≥ до к≥нц€ не з'€сували в точност≥ механ≥зм взаЇмод≥њ туберкул≥ну з ≥мунною системою. —права в тому, що туберкул≥н не Ї справжн≥м токсином, ≥ антигеном його теж складно назвати, так €к п≥сл€ його введенн€ в орган≥зм≥ не утворюютьс€ антит≥ла.

Ѕатьки повинн≥ знати, що туберкул≥н не несе в соб≥ туберкульозну паличку, а м≥стить лише продукти њњ життЇд≥€льност≥.

ѕоб≥чн≥ €вища п≥сл€ проби ћанту у д≥тей

Ѕудь-€кий чесний практикуючий л≥кар п≥дтвердить, що ћанту часто викликаЇ поб≥чн≥ ефекти в≥д проблем з≥ шк≥рою до порушенн€ повед≥нки. Ќайб≥льш частим поб≥чним €вищем Ї головний б≥ль ≥ запамороченн€, лихоманка, п≥двищенн€ температури до 40 градус≥в, блюванн€, алерг≥чн≥ висипанн€ на шк≥р≥, сверб≥ж в област≥ папули.

„и потр≥бна проба ћанту взагал≥? Ќа це питанн€ ¬ќ« в≥дпов≥даЇ ствердно Ч дл€ крањн з актуальн≥стю туберкульозу, а це безпосередньо в≥дноситьс€ до крањн —Ќƒ, Ч потр≥бна. Ѕ≥льш того, ц€ проба Ї одн≥Їю з д≥Ївих заход≥в контролю ≥нфекц≥њ. ќднак не сл≥д забувати про протипоказанн€. —еред протипоказань можна в≥дзначити наступн≥:

  • д≥ти молодше 12 м≥с€ц≥в,
  • шк≥рн≥ захворюванн€,
  • гостр≥ та хрон≥чн≥ ≥нфекц≥йн≥ та соматичн≥ захворюванн€ в стад≥њ загостренн€,
  • алерг≥чн≥ стани,
  • еп≥лепс≥€.†