≈кзема Ч п≥дступна, але контрольована
≈кзема Ч п≥дступна, але контрольована
 ≈кзема Ч п≥дступна, але контрольована

Ќайпоширен≥шим шк≥рним захворюванн€м Ї екзема — 30–40% вс≥х дерматолог≥чних випадк≥в. ўо таке екзема? „ому вона з'€вл€Їтьс€? Ќаск≥льки вона небезпечна?

“ерм≥ном «екзема» прийн€то називати б≥льш≥сть запалень шк≥ри (дерматити). ÷е хрон≥чне рецидивуюче запаленн€ поверхневих шар≥в шк≥ри.

ѕричини екземи

ƒо екзем≥ схильн≥ люди будь-€кого в≥ку, хоча найб≥льш захворюванн€ поширене серед д≥тей, в основному до 5 рок≥в. ѕриблизно до 3-х рок≥в у половини малюк≥в екзема проходить. јле у решти вона пер≥одично даЇ про себе знати прот€гом усього житт€. „асто люди, €к≥ страждають екземою, мають в роду родич≥в, €к≥ теж хвор≥ли на екзему або мають алерг≥чн≥ стани, так≥ €к астма або с≥нна лихоманка. Ћ≥кар≥ дос≥ не можуть однозначно трактувати зв'€зок м≥ж цими хворобами.

ќтже, основними причинами екземи виступають:

  • спадкова схильн≥сть,
  • ≥мунн≥ порушенн€,
  • ендокринн≥ розлади,
  • хвороби шлунково-кишкового тракту ≥ м≥кози стоп,
  • стреси, нервов≥ потр€с≥нн€,
  • у д≥тей на фон≥ ексудативного д≥атезу та атоп≥чного дерматиту, починаючи з молодшого в≥ку,
  • неспри€тлив≥ умови роботи Ч металург≥йн≥ заводи, х≥м≥чн≥ п≥дприЇмства, харчова ≥ фармацевтична область.

ќстанн≥ статистичн≥ дан≥ показують, що екзема найчаст≥ше вибираЇ соб≥ в жертву ж≥нок у в≥ц≥ 20Ц45 рок≥в, €к≥ п≥ддаютьс€ великим нервовим ≥ ф≥зичним навантаженн€м.

Ћ≥куванн€ екземи

Ќа сьогодн≥шн≥й день медицина ще не змогла остаточно перемогти екзему. ’вор≥ часто стикаютьс€ з ц≥лим потоком процедур, л≥к≥в ≥ рекомендац≥й, €к≥ в черговий раз п≥дтверджують афоризм: Ђякщо в≥д €коњ-небудь хвороби пропонуЇтьс€ особливо багато засоб≥в, значить, вона невил≥ковнаї.

Ќевил≥ковн≥сть хвороби не означаЇ, що житт€ п≥шло п≥д ук≥с. —ьогодн≥ досв≥дчений л≥кар може з легкою душею гарантувати пац≥Їнту, що нав≥ть при самих важких хрон≥чних випадках хворобу можна тримати п≥д контролем. Ѕез л≥куванн€ гостра форма екземи проходить за 2Ц3 м≥с€ц≥. ќднак вона може перейти в п≥дгостру форму, €ка без л≥куванн€ проходить за ш≥сть м≥с€ц≥в. ƒал≥ вона може перейти в хрон≥чну форму, вил≥кувати €ку вже практично неможливо.

Ћ≥куванн€ екземи повинно проходити за строго ≥ндив≥дуальною програмою, призначеною л≥карем. Ќа жаль, на даному етап≥ поки що н≥€к≥ методи не здатн≥ зам≥нити л≥карськоњ терап≥њ Ч кортикостероњдних мазей ≥ системних антиг≥стам≥нних препарат≥в. якщо л≥кар правильно зум≥Ї п≥д≥брати зовн≥шн≥ засоби, то без останн≥х можна об≥йтис€. Ќародн≥ засоби типу капуст€ного листа ≥ господарського мила Ї даремними. Ќавпаки, вони можуть лише пог≥ршити стан.

‘акт. ѕом≥чено, що люди, €к≥ пост≥йно нос€ть чорн≥ шкарпетки ≥ панчохи част≥ше страждають екземою. ÷е по€снюЇтьс€ тим, що до складу б≥льшост≥ чорних барвник≥в входить парафен≥ленд≥ам≥н Ч потужний алерген. ќднак знають про це лише стар≥ досв≥дчен≥ л≥кар≥ або молод≥ фах≥вц≥, €к≥ користуютьс€ алтасом-дов≥дником, переведеним на нашу мову.†