ѕричиною раптовоњ дит€чоњ смерт≥ названий низький р≥вень серотон≥ну
ѕричиною раптовоњ дит€чоњ смерт≥ названий низький р≥вень серотон≥ну
ѕричиною раптовоњ дит€чоњ смерт≥ названий низький р≥вень серотон≥ну

Ќезважаючи на те, що досл≥дженн€ синдрому раптовоњ дит€чоњ смерт≥ почалос€ ще в 60-х роках минулого стол≥тт€, це питанн€ надзвичайно актуальне ≥ сьогодн≥. “≥льки у —Ўј цей синдром щор≥чно стаЇ причиною смерт≥ близько 6 тис€ч д≥тей. “акож ≥ в наш≥й крањн≥ цей загадковий синдром забираЇ житт€ багатьох немовл€т.

Ќа даний момент синдром раптовоњ дит€чоњ смерт≥ (—–ƒ—) поки ще не знайшов належного в≥дображенн€ у в≥тчизн€н≥й медичн≥й статистиц≥, так €к до недавнього часу такого д≥агнозу в практиц≥ наших пед≥атр≥в нав≥ть не ≥снувало. ѕри раптов≥й смерт≥ дитини першого року житт€ все одно вказувалас€ €кась причина, незважаючи на в≥дсутн≥сть кл≥н≥чних про€в≥в.

Ћ≥кар≥ всього св≥ту прикладають безл≥ч зусиль, щоб розгадати ≥ зупинити незрозум≥лий синдром. ѕроводитьс€ сотн≥ досл≥джень, метою €ких Ї дозв≥л загадки, чому ц≥лком здоров≥ д≥ти, що перебувають п≥д нагл€дом пед≥атра, вмирають в н≥чний час або в ранн≥ ранков≥ години. ” зв'€зку з цим виникають сотн≥ г≥потез ≥ припущень, що по€снюють —–ƒ—.

ћожливою розгадкою цього траг≥чного €вища може стати одне з останн≥х досл≥джень, проведених в дит€ч≥й л≥карн≥ Ѕостона. Ћ≥кар≥ встановили, що причиною смерт≥ малюк≥в може бути низький р≥вень серотон≥ну в мозку - нейромед≥атора, контролюючого функц≥њ диханн€ ≥ частоту серцевих скорочень.

” досл≥дженн≥ були зад≥€н≥ 36 немовл€т, €к≥ померли в результат≥ —–ƒ—, у €ких зам≥р€вс€ р≥вень серотон≥ну ≥ тр≥птофанг≥дрокс≥лази - ферменту, що бере участь у синтез≥ серотон≥ну ≥ мелан≥ну, а також дв≥ контрольн≥ групи немовл€т, померлих з ≥нших причин, госп≥тал≥зованих з хрон≥чним кисневим голодуванн€м.

¬чен≥ пом≥тили, що р≥вень серотон≥ну в стовбур≥ головного мозку малюк≥в в перш≥й груп≥ був на 26% нижче, а р≥вень тр≥птофанг≥дрокс≥лази - на 22% нижче, н≥ж у д≥тей в двох ≥нших контрольних групах. “акож у д≥тей, загиблих в результат≥ —–ƒ—, в мозку було ви€влено менше серотон≥нових рецептор≥в.

ƒев≥д ѕаттерсон, автор даного досл≥дженн€, в≥дзначаЇ, що в пер≥од неспанн€ стовбур головного мозку разом з корою ≥ лобовими частками мозку контролюЇ пульс, температуру т≥ла, кров'€ний тиск ≥ диханн€. јле п≥д час сну вищ≥ функц≥њ мозку в≥дключаютьс€, ≥ вс€ в≥дпов≥дальн≥сть л€гаЇ на стовбур головного мозку.

«в≥дси вчен≥ зробили висновок, що при нестач≥ серотон≥ну ≥ при на€вност≥ ≥нших фактор≥в, що ставл€ть дитину в групу ризику по раптов≥й дит€ч≥й смерт≥ (спить на живот≥ ≥ дихаЇ вже ран≥ше використаним пов≥тр€м), система серотон≥ну вже не може ≥дентиф≥кувати проблему, що ≥ призводить до —¬ћ—.†