ќжир≥нн€ знижуЇ р≥вень ≥нтелекту?
ќжир≥нн€ знижуЇ р≥вень ≥нтелекту?
 ќжир≥нн€ знижуЇ р≥вень ≥нтелекту?

—ьогодн≥ надто багато розмов про нормальну вагу, €ка, €к в≥домо, Ї показником ф≥зичного здоров'€ людини. ¬≥дхиленн€ ваги в одну або ≥ншу сторону св≥дчить про на€вн≥сть в орган≥зм≥ серйозних захворювань, чи провокуЇ њх розвиток. јле вченим став в≥домий ще один факт Ч зайва вага знижуЇ р≥вень ≥нтелекту людини.

«а за€вою вчених, зайва вага негативно позначаЇтьс€ не т≥льки на ф≥гур≥ ≥ самопочутт≥, але також на метабол≥зм≥ ≥ ефективност≥ мозковоњ активност≥. ѕри надм≥рн≥й ваз≥ слабшають когн≥тивн≥ навички, так≥ €к мисленн€, запам'€товуванн€, у€ва та ≥н.

‘ранцузьк≥ вчен≥ провели досл≥дженн€, €ке показало, що р≥вень ≥нтелекту та ≥ндекс маси т≥ла людини взаЇмопов'€зан≥. ” досл≥дженн≥ вз€ли участь б≥льше 2000 добровольц≥в в≥д 32 до 62 рок≥в. Ќа першому етап≥ вони пройшли 4 теста, €к≥ визначили р≥вень њх ≥нтелекту. „ерез 5 рок≥в вчен≥ запропонували њм т≥ ж тести.

” результат≥ ви€вилос€, що люди з нормальним ≥ндексом т≥ла (20 ≥ нижче) здатн≥ пригадати 56% ≥нформац≥њ, а люди, у €ких ≥ндекс маси т≥ла 30 ≥ вище згадують лише 44% ≥нформац≥њ.  р≥м того, люди з нормальною вагою за 5 рок≥в зберегли св≥й ≥нтелект, а у людей, страждаючих ожир≥нн€м, ≥нтелект впав на 37,5%.

¬чен≥ спробували з'€сувати, чому так в≥дбуваЇтьс€, ≥ запропонували к≥лька г≥потез. ѕо-перше, вони вважають, що гормони й речовини, €к≥ накопичують в орган≥зм≥ жири, мають шк≥дливий вплив на нервов≥ кл≥тини ≥ функц≥њ мозку. ѕо-друге, Ї ймов≥рн≥сть, що п≥д впливом ожир≥нн€ п≥двищуЇтьс€ навантаженн€ на серцево-судинну систему через потовщенн€ ≥ втрату пружност≥ кровоносних судин ≥ мозкових артер≥й. як в≥домо, зменшенн€ надходженн€ кров≥ до кап≥л€р≥в мозку знижуЇ його активн≥сть.

ѕровели своЇ досл≥дженн€ ≥ корейськ≥ вчен≥. ” њх досл≥дженн€ вз€ли участь 250 чолов≥к у в≥ц≥ в≥д 60 до 70 рок≥в. ” результат≥ було з'€совано, що чим ширше у випробовуваних тал≥€, тим нижче показники њх когн≥тивних тест≥в. ќсновними критер≥€ми надм≥рноњ ваги вчен≥ брали ≥ндекс маси т≥ла ≥ к≥льк≥сть жиру в черевн≥й порожнин≥. ¬и€вилос€, що в ос≥б старше 70 рок≥в високий ≥ндекс маси т≥ла ≥ жирових в≥дкладень на тал≥њ н≥€к не були пов'€зан≥. ÷е дало вченим прив≥д припустити, що в цьому в≥ц≥ обидва ц≥ чинника н≥€к не взаЇмопов'€зан≥.

Ќа даний момент учен≥ планують провести под≥бне досл≥дженн€ ≥ в ≥нших в≥кових групах. “епер њх ц≥кавить, наск≥льки взаЇмозв'€зок м≥ж активн≥стю мозку ≥ ≥ндексом маси т≥ла може зм≥нюватис€ з в≥ком.

Ѕагато фах≥вц≥в дуже скептично ставл€тьс€ до под≥бних досл≥джень, привод€чи множинн≥ приклади худих дурн≥в ≥ вгодованих розумник≥в. ќднак, хто знаЇ. Ќе будь ц≥ розумниц≥ такими повними, можливо, вони були б ще розумн≥ше...

23.06.2013