ўо робити, €кщо ногу звело?
ўо робити, €кщо ногу звело?

–аптовий б≥ль в м'€зах, що схопив на спортивному майданчику або п≥д час плаванн€ в р≥чц≥, або нав≥ть вноч≥ у сн≥, знайомий багатьом. —удома може не просто викликати неприЇмн≥ в≥дчутт€, але ≥ стати причиною нещасного випадку. „ому виникаЇ судома ≥ €к з нею впоратис€?

ѕричини виникненн€ судоми

—удома — це р≥зке мимов≥льне скороченн€ м'€з≥в. Ќайчаст≥ше судома виникаЇ в литковому м'€з≥, але може виникнути в будь-€кому широкому м'€з≥: в спин≥, стегн≥ ≥ нав≥ть живот≥.

Ќайб≥льш частою причиною судоми стаЇ недостатн≥й кровооб≥г, а, отже, м'€зовим тканинам не д≥стаЇ кисню ≥ поживних речовин.  оли м'€з довго знаходитьс€ в одному стан≥, в≥н може сигнал≥зувати про необх≥дн≥сть в≥дновленн€ кровооб≥гу судомою.

„асто судоми в≥дбуваютьс€ п≥д час ф≥зичних вправ у спортсмен≥в, у людей, €к≥ зайн€т≥ важкою ф≥зичною працею. ¬ цьому випадку причиною судоми може стати нестача сол≥ через ≥нтенсивне потовид≥ленн€.  р≥м того, судому можуть викликати ≥ повторюван≥ одноман≥тн≥ рухи, наприклад, при друкуванн≥ на комп'ютер≥ або робот≥ комп'ютерною мишкою.

якщо судоми бувають нечаст≥ ≥ не дуже сильн≥, то викликати њх може безл≥ч причин:

  • недол≥к кальц≥ю, кал≥ю, магн≥ю, в≥там≥ну D або порушенн€ њх балансу;
  • стрес, перевтома;
  • перегр≥в;
  • довге сид≥нн€ навпоч≥пки, коли в≥дбуваЇтьс€ перенапруженн€ м'€з≥в (наприклад, п≥д час роботи на город≥);
  • сильне зневодненн€;
  • р≥зкий контраст температури т≥ла та води;
  • т≥сне взутт€ або ходьба на п≥дборах;
  • судома в шињ або спин≥ може говорити про неправильний виб≥р подушки або матраца.

—х≥дна медицина прид≥л€Ї велику увагу судом≥ ≥ вважаЇ, що њх може викликати страх. —х≥дн≥ ц≥лител≥ вважають, що судоми в стегн≥ св≥дчать про под≥њ минулого, €к≥ мучать, а судоми в литках говор€ть про страх сп≥лкуванн€ ≥ нерозум≥нн€ в родин≥, стопи ж зводить у тих, хто боњтьс€ майбутнього ≥ не впевнений у соб≥.

¬становлено, що судоми можуть стати насл≥дком остеохондрозу хребта, варикозного розширенн€ вен, атеросклерозу, голодуванн€, цукрового д≥абету.

 р≥м того, зводити м'€зи може в результат≥ прийому гормональних препарат≥в ≥ сечог≥нних засоб≥в, €к≥ спри€ють виведенню кал≥ю з орган≥зму, а при блювот≥ ≥ д≥арењ судоми можлив≥ через виведенн€ великоњ к≥лькост≥ солей ≥ р≥дини з орган≥зму.

Ѕувають ≥ б≥льш серйозн≥ причини судом, так≥ €к вогнище роздратуванн€ в рухов≥й зон≥ головного мозку. “аке можливо при ≥нфекц≥йному ураженн≥ нервовоњ системи, що може викликати, наприклад, грип.

Ѕагатьом добре знайом≥ н≥чн≥ судоми, коли пробуджуЇ в≥д сну раптовий б≥ль. ÷е по€снюЇтьс€ тим, що в певн≥ фази сну до м'€з≥в надходить безл≥ч нервових ≥мпульс≥в, змушуючи њх активно скорочуватис€.

як соб≥ допомогти?

якщо ви в≥дчули р≥зкий напад судоми, в першу чергу спробуйте розт€гнути уражений м'€з.  оли звело литковий м'€за, його можна розт€гнути, штовхнувши п'€ту вперед, нав≥ть €кщо спочатку буде дуже бол€че. ћожна також спробувати стати п'€тою на п≥длогу, краще холодну.

Ћюд€м, пов'€заним з важкою ф≥зичною працею, ще й у жарку погоду, необх≥дно забезпечити б≥льшу к≥льк≥сть сол≥ в д≥Їт≥, але головне не переборщити Ч це маЇ бути тимчасово.

ўе один спос≥б позбутис€ в≥д судоми Ч забезпечити поперем≥нно холодн≥ ≥ гар€ч≥ компреси.

 оли судоми в≥дбуваютьс€ часто, можна спробувати одну з методик розслабленн€, масаж≥, краще з використанн€м еф≥рних масел, а також краще не в≥дкладати в≥зит до л≥кар€.