Ќедосипанн€ Ч проблема сучасност≥
Ќедосипанн€ Ч проблема сучасност≥
Ќедосипанн€ Ч проблема сучасност≥

–обота, розваги, с≥м'€, перењзди та ≥нш≥ важлив≥ зан€тт€ в≥дн≥мають у нас ст≥льки часу, що часто його не залишаЇтьс€ на повноц≥нний сон. Ќедосипанн€ — стало звичайним станом нашого орган≥зму, вибиваючи з нормального житт€ ≥ викликаючи стан апат≥њ ≥ безв≥лл€.

” природ≥ б≥олог≥чний ритм не випадково влаштований так, що н≥чний час людина повинна використовувати на сон ≥ в≥дпочинок. ѕовноц≥нний сон маЇ величезне значенн€ дл€ нашого самопочутт€, в≥н допомагаЇ в≥дновити сили, п≥дготувати орган≥зм до нового дн€. „и будете ви в≥дчувати себе спок≥йно ≥ умиротворено, €кщо щодн€ крадете у себе к≥лька годин сну? як часто п≥сл€ об≥ду в робочий час ви мр≥Їте притулитис€ до подушки ≥ подр≥мати годинку-другу?

«г≥дно з даними ¬сесв≥тньоњ орган≥зац≥њ охорони здоров'€, кожний четвертий житель планети страждаЇ розладом сну. ѕри цьому б≥льш схильн≥ до ц≥Їњ патолог≥њ ж≥нки у зв'€зку з≥ вс≥л€кими переживанн€ми, емоц≥йними сплесками. ” €понському ун≥верситет≥ м≥ста Ќаго€ п≥сл€ проведеного експерименту ≥ опитуванн€ б≥льше 10 000 чолов≥к вчен≥ прийшли до висновку, що ≥деальним дл€ нормального самопочутт€ Ї 7-годинний сон.

ўо в≥дбуваЇтьс€ з нашим орган≥змом, коли в≥н не досипаЇ?

Ќа думку вчених, €к≥ вивчають проблеми сну, регул€рне недосипанн€ може призвести до ожир≥нн€, г≥пертон≥њ ≥ спри€ти розвитку цукрового д≥абету. ƒо цих п≥р прийн€то було вважати, що нестача сну робить людину розс≥€ною, послаблюЇ км≥тлив≥сть, викликаЇ драт≥влив≥сть ≥, природно, сонлив≥сть. ѕроте недавн≥ досл≥дженн€ вчених з чиказького ун≥верситету привели до нових висновк≥в: пост≥йне недосипанн€ - шл€х до зайвоњ ваги, цукрового д≥абету ≥ г≥пертон≥њ. ≤ нав≥ть сон п≥вдн€ на вих≥дних не виправить ситуац≥ю.

Ѕританський досл≥дник Ќ≥л —тенл≥ стверджуЇ, що регул€рне недосипанн€ р≥вносильно тижневого перењданн€ фаст-фудом, коли нав≥ть одн≥ салати на уњк-енд не допоможуть в≥дновитис€ травн≥й систем≥.

¬елика частина «недосипаючих» людей - це молоде покол≥нн€, усп≥шн≥ люди, €к≥ звикли проводити в≥льн≥ години безперервно у мон≥тор≥в комп'ютера в сп≥лкуванн≥, перегл€д≥ ф≥льм≥в або ≥грах. ќрган≥зм цих людей, не отримуючи повноц≥нного в≥дпочинку, починаЇ г≥рше перетравлювати њжу ≥ засвоювати вуглеводи, а будь-€ка неприЇмн≥сть викликаЇ роздратуванн€, адже в першу чергу в≥д недосипанн€ страждаЇ псих≥ка. ѕри систематичному скороченн≥ часу сну в≥дбуваЇтьс€ зм≥на метабол≥зму та ендокринноњ функц≥њ, що т€гне за собою передчасне стар≥нн€.

 артина недосипанн€ всередин≥ орган≥зму

¬ ход≥ досл≥джень у людей, €к≥ в≥ддають сну лише 4–5 годин на добу, вз€ли анал≥з кров≥ ≥ слини. ¬и€вилос€, що њх орган≥зм в умовах нестач≥ сну г≥рше засвоюЇ глюкозу, в результат≥ чого виробл€Їтьс€ б≥льше ≥нсул≥ну ≥ п≥двищуЇтьс€ ризик виникненн€ д≥абету. як в≥домо, надлишок ≥нсул≥ну спри€Ї п≥двищенню тиску ≥ зайвоњ ваги.  р≥м того, було в≥дзначено зниженн€ роботи мозку, пог≥ршенн€ пам'€т≥, км≥тливост≥ ≥ гостроти мисленн€.

јле й це ще не все. Ѕуло встановлено, що у недосипаючих в друг≥й половин≥ дн€ в≥дбуваЇтьс€ концентрац≥€ кортизолу в кров≥, р≥вень €кого в≥дпов≥даЇ за вплив стресу на псих≥ку. “акий р≥вень кортизолу характерний дл€ стар≥ючого орган≥зму ≥ асоц≥юЇтьс€ ≥з зростанн€м ≥нсул≥нного опору ≥ пог≥ршенн€ пам'€т≥. ѕри недол≥ку сну зм≥нюЇтьс€ ≥ р≥вень гормону щитовидноњ залози, знижуЇтьс€ захисна реакц≥€ ≥мун≥тету.

Ќайактивн≥ш≥ люди, €к≥ не бажають витрачати дорогоц≥нн≥ хвилини житт€ на таку банальн≥сть €к сон, намагаютьс€ п≥дтримувати свою форму ≥ самопочутт€ ф≥тнесом, прийомом в≥там≥н≥в, правильним харчуванн€м, спробами вести здоровий спос≥б житт€. јле н≥що з цього не допоможе вир≥шити проблеми здоров'€, €кщо людина в≥дмовл€Ї своЇму орган≥зму в повноц≥нному сн≥.

Ќайб≥льш небезпечним Ї систематичне недосипанн€, €ке набагато шк≥длив≥ше, н≥ж активн≥сть прот€гом одн≥Їњ-двох д≥б.  р≥м того, до недосипанн€ можна звикнути. “акий режим прот€гом одного-двох тижн≥в створить ≥люз≥ю, що людин≥ ц≥лком вистачаЇ дл€ н≥чного в≥дпочинку 4Ц5 годин. ¬ реальност≥ ж виходить, що орган≥зм п≥длаштовуЇтьс€ п≥д вимушен≥ стани ≥ працюЇ на знос.

«агалом, €кщо вам дорого ваше здоров'€, не нехтуйте сном. якщо ¬и вже звикли до систематичного недосипанн€, м≥н€йте режим сну, л€гайте на годину-дв≥ ран≥ше. ј також стежте за тим, коли л€гають спати ваш≥ д≥ти-школ€р≥, €к≥ звикли не спати до п≥вноч≥, а п≥дйом в 6 ранку перетворюЇ њх в справжн≥х зомб≥, €к≥ Ђв≥дсутн≥ї на зан€тт€х.