ƒальтон≥зм Ч хвороба чи особлив≥сть?
ƒальтон≥зм Ч хвороба чи особлив≥сть?
ƒальтон≥зм Ч хвороба чи особлив≥сть?

ќточуючий нас св≥т несе в соб≥ багату кольорову пал≥тру: зелень трави, блакить неба, вогненно-червоний зах≥д. ќднак чи однаково сприймають цю пал≥тру жител≥ «емл≥? ¬и€вл€Їтьс€, кол≥рне сприйн€тт€ буваЇ р≥зним ≥ нав≥ть виражено дальтон≥змом.

ўо таке дальтон≥зм?

ƒальтон≥зм† —††нездатн≥сть правильно визначати т≥ або ≥нш≥ кольори. ÷е €вище може мати спадкову природу ≥ бути вродженим, або бути викликаним захворюванн€м зорового нерва або с≥тк≥вки.

¬перше дефект зору, при €кому людина не розр≥зн€Ї зелений ≥ червоний кольори, ви€вив х≥м≥к ƒжон ƒальтон. …ого ≥менем ≥ була названа ц€ патолог≥€. ¬ к≥нц≥ XVIII стол≥тт€ дане в≥дкритт€ не стало сенсац≥Їю, а було сприйн€то €к незручн≥сть «збирати червону полуницю в зелен≥й трав≥». « переб≥гом часу стало €сно, що вроджена кол≥рна сл≥пота властива в основному чолов≥кам.

¬иди дальтон≥зму

як було сказано вище, дальтон≥зм може бути придбаним ≥ спадковим. ѕридбаний дальтон≥зм може виникнути лише на оц≥, де пошкоджено нерв або с≥тк≥вка. ƒл€ нього властиве прогресуюче пог≥ршенн€ з часом ≥ труднощ≥ в розр≥зненн≥ синього ≥ жовтого кольор≥в.

ќднак набагато част≥ше зустр≥чаЇтьс€ спадковий дальтон≥зм. ¬ цьому випадку уражаютьс€ обидва ока, ≥ в≥н не пог≥ршуЇтьс€ з часом. “акий вар≥ант дальтон≥зму характерний дл€ 8% чолов≥к≥в ≥ 0,4% ж≥нок.

—падковий дальтон≥зм пов'€заний з ’-хромосомою. ” ж≥нок пара ’-хромосом, у чолов≥к≥в всього одна ’-хромосома. ” зв'€зку з цим у ж≥нок вроджена аномал≥€ можлива, коли в обох хромосомах ви€вл€тьс€ дефективн≥ гени, що трапл€Їтьс€ вкрай р≥дко.

¬с€ ≥рон≥€ пол€гаЇ в тому, що Ђнос≥Їмї дальтон≥зму Ї ж≥нка, €ка ≥ передаЇ його своЇму синов≥.

 ольоросприйн€тт€

÷ентральна частина с≥тк≥вки ока маЇ нервов≥ кл≥тини, €к≥ ще називають Ђколбочкиї. ¬ них м≥ститьс€ три типи кольорочуттЇвих п≥гмент≥в б≥лкового походженн€.

 ожен з п≥гмент≥в чутливий до р≥зних кольор≥в: червоного, зеленого ≥ синього. якщо бути точним, то вони чутлив≥ до довжини хвил≥, що в≥дпов≥даЇ цим кольорам в нашому розум≥нн≥. Ѕаченн€ вс≥х кольор≥в св≥ту складаЇтьс€ з цих трьох кольор≥в в нашому мозку.

Ћюди з нормальним кольоросприйн€тт€м мають вс≥ три п≥гменти в Ђколбочкахї ≥ називаютьс€ Ђтр≥хроматамиї. якщо людина розр≥зн€Їтьс€ всього два кольори, то њњ називають Ђдихроматомї, один п≥гмент у с≥тк≥вц≥ у нього в≥дсутн≥й.

Ќайб≥льш часто зустр≥чаЇтьс€ дефект червоного п≥гменту в Ђколбочкахї, а от люди з дефектом синього п≥гменту зустр≥чаютьс€ р≥дше за все, так само €к ≥ люди, у €ких повн≥стю в≥дсутн≥й кол≥рний з≥р.

як бачать дальтон≥ки?

ƒальтон≥зм Ч це не захворюванн€, а дефект зору. ” цих людей хороший з≥р, але вони трохи не так бачать, €к ≥нш≥.

Ћюди з ≥ншим кольоросприйн€тт€м часто сприймають навколишн≥й св≥т ≥накше, н≥ж ми, але часто не пом≥чають своЇњ в≥дм≥нност≥. –≥дко пом≥т€ть це ≥ оточуюч≥. јдже дальтон≥ки з дитинства вчатьс€ називати кольори загальноприйн€тими назвами. ¬они запам'€товують, що небо†Ч†синЇ, трава† Ч††зелена, полуниц€ Ч червона. “акож вони мають здатн≥сть розр≥зн€ти кольори за ступенем св≥тлост≥.

Ѕагато дальтон≥кив можуть розр≥зн€ти набагато б≥льше в≥дт≥нк≥в, €к≥ людина з Ђнормальнимї зором розр≥знити не може. √острота зору у дальтон≥к≥в часто буваЇ набагато кращою, н≥ж у звичайних людей. ™ дальтон≥ки, €к≥ чудово бачать у темр€в≥.

√енетичний дальтон≥зм

” спадщину найчаст≥ше передаЇтьс€ сл≥пота на червоно-зелений кольори. ѕричина того чи ≥ншого виду кольоросл≥поти Ч молекул€рн≥ дефекти в генах, що в≥дпов≥дають за синтез кольорочуттЇвих п≥гмент≥в. —учасною наукою ≥дентиф≥кован≥ вс≥ гени, в €ких закодован≥ п≥гменти, що в≥дпов≥дають за кожен кол≥р.

Ќа даному етап≥ розвитку медицини можна Ђполагодитиї дефектний ген. ’оча поки що так≥ експерименти провод€тьс€ т≥льки на тваринах.

÷≥кав≥ факти про дальтон≥зм

  • ” св≥т≥ всього близько 200 000 дальтон≥к≥в.
  • ”  итањ 40–50 млн. дальтон≥к≥в ≥ приблизно ст≥льки ж в ≤нд≥њ.
  • ѕереможц€ми багатьох арх≥тектурно-дизайнерських конкурс≥в стають не ≥накше €к божев≥льн≥, €ких ≥накше €к Ђзапеклими дальтон≥камиї не назвеш. ѕроте саме так≥ дизайнери стають всесв≥тньо визнаними ≥ непогано заробл€ють на своњх проектах.

якщо ви дальтон≥к:

  • Ќе варто засмучуватис€ з цього приводу,
  • Ќе в≥рте тим, хто скаже, що ви хвор≥,
  • ¬станов≥ть дл€ себе, чим вам д≥йсно заважаЇ в≥дм≥нне в≥д ≥нших кольоросприйн€тт€,
  • Ќе думайте про те, що ваше кольоросприйн€тт€ не таке €к у вс≥х людей, можливо, саме таким насправд≥ воно ≥ повинно бути.†