Ѕабус€м шк≥дливо дл€ здоров'€ проводити багато часу з онуками
Ѕабус€м шк≥дливо дл€ здоров'€ проводити багато часу з онуками
 Ѕабус€м шк≥дливо дл€ здоров'€ проводити багато часу з онуками

 ажуть, онук≥в любл€ть б≥льше д≥тей. Ќа старост≥ рок≥в великою рад≥стю дл€ бабусь Ї внуки.  азки на н≥ч, прогул€нки в парку, а €к хочетьс€ похвалитис€ перед знайомими новими вм≥нн€ми та зд≥бност€ми малюка. јле чи вистачаЇ бабус€м здоров'€ наздогнати невгамову енерг≥ю зростаючого чолов≥чка?

¬чен≥ √арвардського ун≥верситету пом≥тили, що у бабусь, на €ких падаЇ обов'€зок н€ньчити онук≥в, в≥рог≥дн≥сть серцево-судинних захворювань п≥двищуЇтьс€ на 55%.

 онкретну причину такого €вища з'€сувати не вдалос€, але ≥ без спец≥альних досл≥джень €сно, що на плеч≥ ж≥нок похилого в≥ку л€гаЇ додаткове навантаженн€. –изик захворювань зростаЇ, €кщо на вихованн€ д≥тей бабус€ витрачаЇ б≥льше 9 годин на тиждень.

¬чен≥ припускають, що основною причиною Ї стрес, але може бути й те, що у ж≥нок не вистачаЇ часу на турботу про себе: в≥дв≥дуванн€ л≥кар€, проф≥лактика, повноц≥нний сон, ф≥зична активн≥сть.

як показав останн≥й перепис населенн€, все б≥льше число бабусь ≥ д≥дус≥в живуть з≥ своњми з онуками, а це означаЇ, що на плеч≥ вже немолодих людей л€гаЇ б≥льше турботи.

як показали досл≥дженн€, бабус≥, €к≥ живуть з онуками, част≥ше страждають депрес≥Їю ≥ сам≥ нижче оц≥нюють св≥й стан здоров'€. ѕроте вперше вдалос€ показати зв'€зок таких соц≥альних в≥дносин ≥з зростанн€м серцево-судинних захворювань, що Ї найпоширен≥шою причиною смерт≥ серед ж≥нок.

∆урнал American Journal of Public Health опубл≥кував результати широкомасштабного досл≥дженн€ здоров'€ медсестер, €ке почалос€ ще в 1976 роц≥. ¬ основ≥ досл≥дженн€ лежало спостереженн€ за здоров'€м 54 412 працюючих або тих, €к≥ п≥шли на пенс≥ю, медсестер у в≥ц≥ в≥д 50 до 75 рок≥в. «а чотири роки у 42 ж≥нок з 3808, €к≥ проводили б≥льше 9 годин на тиждень з онуками, розвинулис€ серцево-судинн≥ захворюванн€. —еред тих. ’то присв€чував онукам в≥д 1 до 9, цей показник дор≥внюЇ 0,7%, а серед тих, хто взагал≥ не займавс€ онуками — 0,5%.

¬елика частина досл≥джених ж≥нок належить до Ївропеоњдноњ раси ≥ маЇ середн≥й або високий дох≥д. ¬чен≥ впевнен≥, €кби в досл≥дженн€ були включен≥ ж≥нки ≥нших рас ≥ з низьким доходом, то цей показник був би ще вищим.

≤нш≥ фах≥вц≥ на п≥дстав≥ своњх досл≥джень, ви€вили, що ризик серцево-судинних захворювань зростаЇ також у ж≥нок, €к≥ одночасно працюють ≥ виховують своњх д≥тей. јле гарвардськ≥ вчен≥ не ви€вили зростанн€ захворювань у л≥тн≥х ж≥нок, €к≥ виховували своњх д≥тей, незалежно працювали вони чи н≥. “аке €вище вчен≥ пов'€зують з тим, що досл≥джуван≥ ж≥нки мали в≥к за 50 рок≥в, тобто њхн≥ д≥ти вже вийшли з того в≥ку, коли догл€д за ними викликаЇ максимальний стрес ≥ вимагаЇ багато часу.

Ќа початку досл≥дженн€ з обраних ж≥нок були виключен≥ т≥, у €ких вже були д≥агностован≥ серцево-судинн≥ захворюванн€. ј за тими, що залишилис€ 54 412 ж≥нками велис€ спостереженн€ прот€гом чотирьох рок≥в Ч з 1992 по 1996 р.

¬ивод€чи показники ризику, вчен≥ не забули в≥дкоригувати його з урахуванн€м ≥нших фактор≥в, що впливають, наприклад, таких €к кур≥нн€ або недостатнЇ ф≥зичне навантаженн€. ¬ ход≥ коректуванн€ даних з'€сувалос€, що у бабусь, €к≥ виховують онук≥в б≥льше 9 годин на тиждень, ризик захворювань зростаЇ на 55%.

«дивував вчених ≥ той факт, що ризики були однаков≥ €к дл€ бабусь, €к≥ говорили, що вони ≥з задоволенн€м сид€ть з онуками, так ≥ дл€ тих, €к≥ вважають цей св≥й обов'€зок стомлюючим. ¬чен≥ ж стверджують, що бабус≥ просто недооц≥нюють стрес, €кому п≥ддаютьс€ або не визнаютьс€ в своњх реальних в≥дчутт€х.

¬ даний час досл≥дники починають вивчати к≥льк≥сть кортизолу, гормону, що утворюЇтьс€ при стрес≥, в слин≥ бабусь, €к≥ провод€ть багато часу з онуками. –≥вень кортизолу, €к правило, зб≥льшуЇтьс€ вже через 10 хвилин п≥сл€ того, €к людина пережила стрес. ” б≥льшост≥ випадк≥в р≥вень кортизолу пот≥м в≥дновлюЇтьс€. јле €кщо людина в≥дчуваЇ пост≥йний стрес, то кортизол може бути п≥двищений прот€гом усього дн€.

Ѕ≥льш≥сть бабусь ≥ д≥дус≥в н€ньчать своњх онук≥в з великою любов'ю. јле нер≥дко трапл€Їтьс€, що њхн€ допомога необх≥дна через неспри€тливу обстановку в с≥м'њ, наприклад, розлученн€ батьк≥в або пост≥йну зайн€тост≥ њх своЇю кар'Їрою. ” той же час б≥льш≥сть л≥тн≥х людей визнають, що при на€вност≥ ≥ншоњ альтернативи, що забезпечувала б безпеку дитини, вони скористалис€ б нею.

“ак що Ч береж≥ть бабусь, п≥дтримайте њх здоров'€!†