„и небезпечн≥ ультразвук ≥ ≥нфразвук дл€ здоров'€?
„и небезпечн≥ ультразвук ≥ ≥нфразвук дл€ здоров'€?
„и небезпечн≥ ультразвук ≥ ≥нфразвук дл€ здоров'€?

∆итт€ людини наповнене багатьма €вищами, про вплив €ких ми ≥ не замислюЇмос€. “им не менш, вони ≥снують ≥ впливають на нас. ћова п≥де про ≥нфразвук ≥ ультразвук.

≤нфразвук — це звуков≥ коливанн€ з дуже низькими частотами, €ке людське вухо не здатне почути. ”льтразвук, навпаки, маЇ дуже висок≥ частоти, але так само не сприймаЇтьс€ людським вухом.

¬плив ≥нфразвуку на людський орган≥зм

≤нфразвук оточуЇ нас в природ≥ Ч це шум атмосфери, мор€ ≥ л≥су. ƒжерелом коливань ≥нфразвуку стають гр≥м, вибухи, гарматн≥ постр≥ли.

‘ранцузький досл≥дник √авро в 60-х роках минулого стол≥тт€ ви€вив, що ≥нфразвук на певних частотах може викликати в людини почутт€ тривоги ≥ занепокоЇнн€. ƒал≥ були проведен≥ б≥олог≥чн≥ досл≥дженн€ впливу ≥нфразвуку на людський орган≥зм, в результат≥ чого з'€сувалос€, що кожен з нас дуже чутливий до цього €вища. ¬и€вилос€, що вплив в≥дбуваЇтьс€ не т≥льки через слух, але нав≥ть через механорецептори шк≥ри.

ѕ≥д д≥Їю ≥нфразвуку нервов≥ ≥мпульси порушують узгоджену роботу нервовоњ системи, а це викликаЇ запамороченн€, нудоту, бол≥ в живот≥, утруднюЇтьс€ диханн€, виникаЇ почутт€ страху, дзв≥н у вухах, зменшуЇтьс€ гострота зору, а при тривалому вплив≥ може з'€витис€ кашель, задуха ≥ порушенн€ псих≥ки.

 оливанн€ ≥нфразвуку середньоњ ≥нтенсивност≥ викликаЇ розлад травленн€, порушенн€ серцево-судинноњ та дихальноњ системи, а на псих≥ц≥ це може в≥дбитис€ самим неспод≥ваним чином.

ѕроте особливо небезпечн≥ коливанн€ високоњ ≥нтенсивност≥. „ерез зб≥ги частот коливань ≥нфразвуку ≥ внутр≥шн≥х орган≥в можлива нав≥ть зупинка серц€ або розрив кровоносних судин, ≥нфразвук частотою 7 √ц смертельний дл€ людського орган≥зму.

Ќа суш≥ джерелом ≥нфразвуку можуть бути компресори, двигуни внутр≥шнього згор€нн€, транспорт, що працюЇ, промислов≥ кондиц≥онери.

”льтразвук ≥ здоров'€

Ќа в≥дм≥ну в≥д ≥нфразвуку, ультразвук не так суттЇво впливаЇ на людський орган≥зм. —ьогодн≥ ми звикли сприймати ультразвук €к штучне €вище, €ке застосовуЇтьс€ в медицин≥. „асто виникаЇ нав≥ть сп≥рне питанн€, чи небезпечний ультразвук дл€ людського орган≥зму. Ќасправд≥ €вище це не наст≥льки штучное ћетелики, летюч≥ миш≥, де€к≥ птахи, риби, дельф≥ни мають ультразвуков≥ органи чутт€, €к≥ допомагають њм ор≥Їнтуватис€ в простор≥.

Ѕувають моменти, коли людина чуЇ ультразвук. Ќаприклад, коли звучить сирена або свисток. јле част≥ше частота перевищуЇ встановлений природою пор≥г чутност≥, в залежност≥ в≥д джерела.

” сучасн≥й медицин≥ ультразвук активно використовуЇтьс€ при л≥куванн≥ пухлин, нервовоњ системи, хвороб хребта. ј в 2006 роц≥ канадським вченим вдалос€ нав≥ть навчитис€ вирощувати втрачен≥ зуби за допомогою ультразвуку.

јле використанн€ ультразвуку в промисловост≥ в раз≥ потужного випром≥нюванн€ може завдати шкоди здоров'ю.  онтактний вплив ультразвуку менших частот може викликати п≥двищенн€ температури, в≥дчутт€ свербежу або поколюванн€ ≥ €к насл≥док - тимчасове он≥м≥нн€ опром≥неноњ частини т≥ла. ¬се залежить в≥д тривалост≥ та ≥нтенсивност≥ впливу ультразвуку.

«г≥дно з «—ан≥тарними нормами ≥ правилами при робот≥ на ультразвукових установках», р≥вень безпечного контактного впливу встановлюЇтьс€ на р≥вн≥ 110 к√ц.

“варини по-≥ншому реагують на ультразвук, бо ≥накше сприймають д≥апазон частот. „ерез ультразвук здоров'€ тварин не пог≥ршуЇтьс€, так само €к не пог≥ршуЇтьс€ самопочутт€ людини.

«ахист в≥д шк≥дливого впливу ультра-та ≥нфразвуку

як бачимо, р≥зна природа ультразвуку та ≥нфразвуку по-р≥зному впливаЇ на людський орган≥зм. Ќайефективн≥шим ≥, можливо, Їдиним засобом боротьби з негативним впливом цих природних €вищ на людину Ї зниженн€ њх в джерел≥. ¬ибираючи конструкц≥њ, краще зупин€тис€ на малогабаритних машинах б≥льшоњ жорсткост≥, тому що конструкц≥њ з б≥льшою поверхнею ≥ меншою жорстк≥стю створюють вс≥ умови дл€ генерац≥њ.

јле повн≥стю виключити ц≥ €вища з нашого житт€ неможливо. ћи вс≥ вже не у€вл€Їмо свого житт€ без комп'ютера Ч джерела ультразвуку та автомоб≥л€ Ч поЇднанн€ ≥нфра- та ультразвуку. “ому треба б≥льше знати про техн≥ку, €кою ми оточуЇмо себе.