”вага! ƒит€чий алкогол≥зм!
”вага! ƒит€чий алкогол≥зм!

Ћ≥кар≥-наркологи все част≥ше останн≥м часом говор€ть про дит€чий алкогол≥зм, а це св≥дчить про масштабн≥сть проблеми.

«г≥дно з даними ¬сесв≥тньоњ орган≥зац≥њ охорони здоров'€ ”крањна займаЇ перше м≥сце серед досл≥джених крањн св≥ту по вживанню д≥тьми та п≥дл≥тками алкоголю. Ќе останн€ роль у зростанн≥ алкогол≥зму в≥ддаЇтьс€ сусп≥льству. ” державах, €к≥ п≥клуютьс€ про здоров'€ д≥тей, а не про додатков≥ бонуси дл€ спиртних д≥лк≥в, алкогольн≥ напоњ продаютьс€ лише громад€нам, €ким виповнивс€ 21 р≥к. ” нас в крањн≥ байдуже сусп≥льство дозвол€Ї загл€дати д≥т€м в чарку з 12–14 рок≥в.

‘актори розвитку алкогольноњ залежност≥ у д≥тей

ѕсих≥атри ≥ наркологи вважають, що ц€ згубна залежн≥сть може формуватис€ у дитин≥ з моменту њњ зачатт€ ≥ народженн€. —ьогодн≥ в ”крањну 90Ц98% полог≥в проход€ть ≥з тими чи ≥ншими ускладненн€ми, а це в свою чергу впливаЇ на зростанн€ числа небайдужоњ до чарки молод≥. ѕроблемн≥ пологи також провокують орган≥чне ураженн€ мозку у дитини, а вс€ подальша њњ дол€ стаЇ розгортанн€м у час≥ складноњ мозковоњ дисфункц≥њ.

ќднак чинник≥в розвитку дит€чого алкогол≥зму досить багато:

  • народженн€ ≥ перебуванн€ дитини в с≥м'€х алкогол≥к≥в,†
  • можлив≥сть за допомогою алкоголю самоствердитис€, протисто€ти с≥м'њ, школ≥, проблемам,†
  • широкодоступна реклама алкоголю на “Ѕ, зовн≥шн€ реклама, що спри€Ї зн€ттю заборон у дитини на вживанн€ спиртних напоњв.†

ќсобливост≥ розвитку дит€чого алкогол≥зму

ѕроблема дит€чого алкогол≥зму набагато сильн≥ше такоњ у дорослих людей. ѕо€снюЇтьс€ це пер≥одом формуванн€ та становленн€ особистост≥, вс≥х ф≥з≥олог≥чних функц≥й, коли хвороба прот≥каЇ в зло€к≥сн≥й форм≥, в≥дбуваЇтьс€ деградац≥€ особистост≥, розвиваютьс€ важк≥ супутн≥ захворюванн€.

” першу чергу алкоголь в дит€чому орган≥зм≥ вражаЇ мозок, печ≥нку ≥ кров. јле найб≥льш вразливою стаЇ ще не зр≥ла центральна нервова система. ¬ цей так званий пубертатний пер≥од, в момент утворенн€ нейронних зв'€зк≥в, њх диференц≥юванн€, найб≥льший вплив ви€вл€Їтьс€ на особист≥сть дитини. ѕристрасть п≥дл≥тка до алкоголю загальмовуЇ загальний розвиток — лог≥чне ≥ абстрактне мисленн€, емоц≥йну сферу, ≥нтелект, пам'€ть.

ћало того, у в≥ц≥ 11Ц18 рок≥в ф≥з≥олог≥чн≥ функц≥њ орган≥зму перебувають на стад≥њ формуванн€, що у багато раз≥в зб≥льшуЇ ймов≥рн≥сть алкогольних отруЇнь, розвитку серйозних ≥нтоксикац≥й. Ќер≥дко под≥бн≥ €вища призвод€ть до коматозного стану хворого. ѕ≥сл€ прийн€тт€ перших доз алкоголю дитина може в≥дчути короткочасне збудженн€, але п≥сл€ в≥дбуваЇтьс€ п≥двищенн€ артер≥ального тиску ≥ нав≥ть температури т≥ла, знижуЇтьс€ р≥вень глюкози ≥ лейкоцит≥в у кров≥, а це викликаЇ ≥нтоксикац≥йний сон, судоми, псих≥чн≥ порушенн€ у вигл€д≥ галюцинац≥й ≥ маренн€, можливий нав≥ть летальний результат.

≈тапи формуванн€ дит€чого алкогол≥зму

ѕерший етап розвитку в≥дноситьс€ до раннього дитинства, коли алкогол≥зац≥€ дитини в≥дбуваЇтьс€ опосередковано, через с≥м'ю: п'€не зачатт€, вживанн€ алкоголю мат≥р'ю п≥д час ваг≥тност≥ та годуванн€ груддю. ¬се це стане причиною аномал≥й ф≥зичного ≥ псих≥чного розвитку дитини.

ƒругий етап Ч дошк≥льний ≥ молодший шк≥льний в≥к. Ќа цьому етап≥ у дитини в≥дбуваЇтьс€ формуванн€ ≥нтересу до алкоголю на основ≥ с≥мейних алкогольних традиц≥й, а можливо ≥ некоректноњ повед≥нки батьк≥в, €к≥ пропов≥дують ц≥лющу д≥ю алкоголю, €кий, по поширен≥й думц≥, посилюЇ апетит, вил≥ковуЇ недокр≥в'€, пол≥пшуЇ сон ≥ т.п.

“рет≥й етап Ч це алкогольне оточенн€ п≥дл≥тка, однол≥тки, що любл€ть випити, та родич≥.

Ћ≥куванн€ дит€чого алкогол≥зму

Ћ≥куванн€ дит€чого алкогол≥зму маЇ свою специф≥ку. ”мовл€нн€, сльози ≥ нав≥ть батьк≥вський рем≥нь тут навр€д чи допоможуть. якщо ви пом≥тили у своЇњ дитини симптоми алкогол≥зму, €кщо ви розум≥Їте, що ц€ проблема може стати початком њњ життЇвих невдач, негайно звертайтес€ до фах≥вц≥в.

Ќа сьогодн≥шн≥й день основними методами л≥куванн€ алкоголю у д≥тей Ї аг≥тац≥€ проти алкоголю, психотерап≥€ та х≥м≥отерап≥€. јле головне завданн€ батьк≥в ≥ л≥кар≥в при сформован≥й проблем≥ Ч побудувати дов≥рч≥ в≥дносини з дитиною, що допоможе швидше достукатис€ до св≥домост≥ молодого пац≥Їнта. ј ефективн≥сть л≥куванн€ буде залежати в≥д того, наск≥льки глибоко в≥н розум≥Ї шкоду алкогол≥зму, а також самост≥йност≥ прийн€того р≥шенн€ про зм≥ну свого житт€.